Elleriyle çalışan herkesin dikkatine!

Karpal tünel sendromunun elleriyle çalışanlarda daha sık görüldüğünü belirten uzmanlar, hastalığın en önemli belirtisinin geceleri uyandırması olduğunu söyledi. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beyin ve Sinir …

Karpal tünel sendromunun elleriyle çalışanlarda daha sık görüldüğünü belirten uzmanlar, hastalığın en önemli belirtisinin geceleri uyandırması olduğunu söyledi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre Ünal, genellikle elleriyle çok fazla çalışanlarda görülen karpal tünel sendromu ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu.

El bileğinde tendonları ve sinirleri yerinde tutan bir bant olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre Ünal, “Bu bant karpal tünel dediğimiz tünelin tavanını oluşturur. Çeşitli nedenlere bağlı olarak zamanla kalınlaşır. Altından geçen dokuların ezilmesine karpal tünel sendromu denir. Altından geçen siniri ezdiği zaman parmaklarda uyuşma, karıncalanma, güç kaybı ve ağrı gibi belirtiler ortaya çıkıyor” dedi.

EN ÖNEMLİ BELİRTİSİ GECE UYKUSUNDAN UYANDIRMASI

Diyabet ve tiroid gibi hastalıkların da karpal tünel sendromuna yol açabildiğine dikkat çeken Ünal, bu hastalıkların kontrol altında tutulması gerektiği uyarısında bulundu.

Karpal tünel sendromunun belirtilerinin genellikle yavaş başladığını ve giderek geliştiğini sözlerine ekleyen Emre Ünal, “Bu sendromun en önemli belirtisi kişinin geceleri ağrı ve uyuşukluktan uyanması ve elini sallama ihtiyacı hissetmesidir. Bu gibi durumlarda kişi mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Bu sendromun diğer belirtileri arasında elde uyuşma, karıncalanma, avuç içinde ve parmaklarda ağrı ve sızı yer alır. Belirtiler genellikle gazete, kitap, telefon veya direksiyon gibi nesneleri tutarken ortaya çıkar. Bu belirtiler normal günlük yaşamı veya uyku düzenini engelliyorsa bir uzmana danışmak gerekir.” dedi.

EL İŞLERİ DİNLENEREK YAPILMALI

Karpal tünel sendromundan korunmanın yolunun uzun saatler süren el işlerinden sonra dinlenmek olduğunu belirten Ünal, “Örgü örmek, küçük el işleri yapmak, resim yapmak ya da asfalt kırma makineleriyle çalışmak gibi saatlerce sürekli aynı hareketi yapmak bileğe çok fazla yük bindiriyor. Bunun nedeni, bilekle ilgili işleri uzun süre ara vermeden yapmaktır. Bu nedenle dinlenmeden uzun süre o işi yapmaktan uzak durmak gerekir.” dedi.

KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜR

Karpal tünel sendromunun zaten diyabeti olan, tiroid fonksiyonları düşük olan ve ev işi yapan kişilerde daha sık görüldüğünü belirten Op. Dr. Emre Ünal, “Kadınlarda erkeklere göre biraz daha sık görülür. Genellikle iki taraflıdır. Sinirin ne işe yaradığını bilirseniz belirtileri anlayabilirsiniz. Sinirin görevi parmağımızı hareket ettirmek ve bir cismi tutmak ve duyu sağlamaktır. Sinir sıkıştığında avuç içine doğru uyuşma, karıncalanma, ağrı ve güçsüzlük olur. Anlamadan ilerliyorsa hastalık güçsüzlük noktasında çok ilerlemiş demektir.” diyerek sözlerini tamamladı.