Eşitsizlik Gelir Dağılımında Artarken, Sekiz Ayda 346 Bin Kişi Daha Milyoner oldu

Son 8 ayda 346 bin kişi milyoner olmuştur ve 1 milyon lira veya fazla mevduata sahip kişilerin sayısı 1 milyon 106 bin 977’ye çıkmıştır. Yüksek …

Son 8 ayda 346 bin kişi milyoner olmuştur ve 1 milyon lira veya fazla mevduata sahip kişilerin sayısı 1 milyon 106 bin 977’ye çıkmıştır. Yüksek enflasyon döneminde, sabit getiri azalırken, ülkenin zenginleri ekonomi politikalarının etkisiyle servetlerini artırmaktadırlar. Hükümetin seçim öncesi uyguladığı düşük faiz politikası, gelir dağılımındaki eşitsizliği artırıyor.

Eşitsiz Gelir Dağılımı Artıyor

Enflasyon, hayatın pahalılaşması, fakirleşme gibi temel ekonomik göstergelerin olumsuz etkileri ve gelir dağılımındaki eşitsizlik artarken, ülkenin milyoner sayısı da hızla arttı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) ağustos ayı verilerine göre, 1 milyon lira ve üzerinde mevduata sahip kişi sayısı 1 milyon 106 bin 977’ye yükseldi. Yüksek enflasyon döneminde, sabit gelirli insanların kazançları azalırken, hükümetin uyguladığı düşük faiz politikaları nedeniyle ülkenin zengin kesimi servetini artırmaktadır. Bu da gelir dağılımındaki eşitsizliği daha da artırmaktadır.

Milyonerlerin Sayısı Artıyor

Başkanlık seçimleri öncesi uygulanan düşük faiz politikası ekonomiyi daha da tahrip ederken, yılın ilk sekiz ayında ‘milyoner’ statüsüne geçen kişi sayısı 345 bin 995 oldu. Milyonerlerin sayısı artarken, hesaplarındaki para miktarı da %54 artışla 5.7 trilyon liranın üzerine çıkmıştır ve 8.8 trilyon liraya ulaşmıştır. Ağustos 2023 itibariyle yurt içi yerleşik toplam mevduat hacmi 11 trilyon 990.8 milyar lira olarak kayıtlara geçmiştir. ‘Milyonerler’ toplam 160 milyon mudi’nin sadece %0.68’ini oluşturmasına rağmen, sistemde bulunan toplam paranın %73.5’ine sahip olmaktadırlar. Oysa bankalardaki toplam yurt içi mudi’nin %92.5’i 10 bin TL ve altında mevduata sahiptir. Bu kısım toplam 11.9 trilyon liralık mevduatın sadece %1.02’sine sahip olmaktadır.

Milyonerler ve Yüksek Faiz Politikaları

Türkiye’de 160.4 milyon yerel mudi’nin 148.4 milyonunun bankadaki parası 5 basamaklı değerlere çıkaramazken, toplam mevduatları sadece 123.1 milyar lira olarak kayıtlara geçmiştir. Başka bir deyişle, her 10 hesaptan 9’u, net asgari ücret olan 11 bin 402 liranın altında paraya sahiptir.

Döviz ve Altın Hesapları

BDDK’ya göre, ağustos sonunda yerel mudi’nin döviz ve değerli maden hesaplarının toplam değeri, KKM’ye geçişin etkisiyle yıl başına göre %6.6 azalarak 179 milyar 759 milyon dolara düştü. Bu miktarın %69.71’i, yani 125 milyar 230 milyon doları ‘milyoner’ olan mudi’ye aittir. Mevduat büyüklüğü 10 bin TL ve altı olan hesaplarda ise sadece 656 milyon dolar değerinde döviz ve altın birikimi vardır. Bu da toplam döviz ve altın hesaplarının sadece %0.36’sına tekabül etmektedir.

Mudi Ne Anlama Gelir?

Türk Dil Kurumu’na göre, “Bankaya para yatıran kişi” anlamına gelen mudi, milyoner ve milyarder olma durumları duyurulduğunda internet kullanıcılarına sıkça rastlanır. Dağarcığımıza ‘para bırakmak’ anlamına gelen mudi kelimesi bankaya para yatıran kişileri tanımlar. Başka bir deyişle, banka hesabında mevduatı olan kişiye mudi denir.