Eskişehir’de ZİHA’lar tarım için havalandı

Tarımda yeni nesil teknolojileri kullanmaya devam eden Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, sahibi olduğu ekili tarım arazilerinde tarımsal insansız hava aracı (ZİHA) ile sıvı gübreleme çalışmalarına devam …

Tarımda yeni nesil teknolojileri kullanmaya devam eden Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, sahibi olduğu ekili tarım arazilerinde tarımsal insansız hava aracı (ZİHA) ile sıvı gübreleme çalışmalarına devam ediyor.

Kırsal kalkınma projeleri ve verdiği desteklerle yerel yönetimlerde Türkiye’ye örnek olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, sahip olduğu tarım arazilerine ektiği hububatlarla ekonomik olarak zor günler geçiren küçük çiftçi ve hayvan üreticilerine destek olmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi’ne ait 700 dekardan fazla alanda ekili buğday tarlalarında sıvı gübreleme çalışması gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri, yeni nesil teknolojilerle bu alanda farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Tarımsal insansız hava araçları (ZİHA) ile sıvı gübreleme çalışması yapan ekipler, uygulama sayesinde önemli bir tasarruf sağlandığını belirterek, “Sıvı gübre ve zirai ilaç gibi kimyasallar maliyeti yüksek ürünler. Bu ürünlerle birlikte teknolojik cihazlar kullanıldığında kayıplar en aza indiriliyor. Enerji maliyetleri de önemli ölçüde azalıyor. Tarımda yeni nesil teknolojileri kullanarak tasarruf sağlamak ve yüksek verim elde etmek için çalışmalarımız aralıksız devam ediyor” dedi.