Fahrettin Altun’dan dezenformasyonla mücadeleye ilişkin açıklama

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Dünyada dezenformasyona en çok maruz kalan ülkelerden biri olarak dezenformasyonla mücadelemiz taviz vermeden kararlılıkla devam edecek” dedi. Cumhurbaşkanlığı …

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Dünyada dezenformasyona en çok maruz kalan ülkelerden biri olarak dezenformasyonla mücadelemiz taviz vermeden kararlılıkla devam edecek” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, medya ve iletişim dünyasında ilginç bir gelişme yaşandığını belirterek, Twitter’ın Avrupa Birliği ile sosyal medya platformları arasında imzalanan “2022 Güçlendirilmiş Dezenformasyon Uygulama Kodu” adlı protokolden çekilme kararı aldığını hatırlattı.

Avrupa ülkelerindeki bazı kamu otoritelerinin bu durumdan duydukları rahatsızlığı dile getirmeye başladıklarını belirten Altun, Türkiye’nin bu süreçteki tutum ve duruşunun hem ulusal hem de uluslararası kamuoyuna hatırlatılmasının faydalı olacağını düşündüğünü vurguladı.

Türkiye’de 2022 yılında yayımlanan 7418 sayılı “Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile internet haberciliğinden çocukların dijital ortamda korunmasına kadar birçok alanda gerekli düzenlemelerin yapıldığını belirten Altun, “kamuoyunu yanıltıcı bilgi yaymanın” suç olarak tanımlandığını söyledi, Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesinde “kamu barışını bozmaya elverişli bir şekilde, sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak amacıyla, ülkenin iç ve dış güvenliğine, kamu düzenine veya genel sağlığa ilişkin gerçek dışı bilgileri alenen yayanların cezalandırılacağı açıkça belirtilmiştir.

Öte yandan, 7418 sayılı Kanun uyarınca, Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye’de temsilci belirleme, kişiler tarafından yapılan başvurulara başvurudan itibaren en geç 48 saat içinde olumlu veya olumsuz cevap verme, istatistiki ve kategorik bilgileri içeren Türkçe hazırlanmış raporları 6 aylık dönemler halinde bildirme zorunluluğu getirildi:

“Dezenformasyon, günümüzde karşımıza çıkardığı ulusal ve bölgesel tehlikelerin yanı sıra tüm ülkeleri ve tüm uluslararası toplumu ilgilendiren bir tehdit haline dönüşmüştür. Dezenformasyonla mücadelenin önemli bir ayağı da hiç şüphesiz uluslararası işbirliği ve kararlılığın sergilenmesidir. Bu bağlamda, ilgili tüm platform, kurum ve kuruluşları çifte standart uygulamadan dezenformasyon gerçeğini ve bununla mücadele için uluslararası işbirliğinin gerekliliğini kabul etmeye ve ilgili adımları atmaya davet ediyorum.” dedi