Gaziantep Valisi Davut Gül, İstanbul’a atandı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanı olarak atanmasının ardından Yerlikaya’nın yerine atanan isim belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılından bu yana Gaziantep Valisi …

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanı olarak atanmasının ardından Yerlikaya’nın yerine atanan isim belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılından bu yana Gaziantep Valisi olarak görev yapan Davut Gül’ü İstanbul Valisi olarak atadı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Valiliğine Sayın Davut Gül’ü atadı” denildi.

Atama kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

DAVUT GÜL KİMDİR?

Davut Gül, 1974 yılında Erzurum’un Horasan ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Horasan’da, liseyi Kadıköy Mehmet Beyazıt Lisesi’nde tamamladı. Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. 2000 yılında Gaziantep’te kaymakam adayı olarak mesleğe başladı.

Muğla – Kavaklıdere, İzmir – Kemalpaşa ilçelerinde kaymakam vekilliği, İngiltere’de yurtdışı stajı, AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yüksek lisans yaptıktan sonra Kırklareli – Kofçaz Kaymakamlığı’na atandı. 2003 – 2005 yıllarında Şirvan Kaymakamlığı, 2005 – 2006 yıllarında Karaman Vali Yardımcılığı ve 2006 – 2009 yıllarında Gürün Kaymakamlığı görevlerinde bulundu.

Türk İdareciler Derneği tarafından 2009 yılında Yılın Kaymakamı seçildi ve Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ödülü’ne layık görüldü. Gördes ve Şarkışla Kaymakamlıklarının ardından 2015 yılında İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevine atandı. Sivas Valisi olarak 09.06.2016 – 05.11.2018 tarihleri arasında görev yaptı.

Cumhurbaşkanlığı’nın 26 Ekim 2018 tarih ve 2018/202 sayılı Atama Kararı ile Gaziantep Valisi olarak atanan Gül, evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.