Gaziantep’in iki kültür yayınına 4 büyük ödül

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Gazikültür, İsveç’in Umea kentinde düzenlenen ve yemek kitaplarının Oscar’ı olarak kabul edilen Gourmand World Cookbook Awards 2023’te “Üzümün 40 Hali – …

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Gazikültür, İsveç’in Umea kentinde düzenlenen ve yemek kitaplarının Oscar’ı olarak kabul edilen Gourmand World Cookbook Awards 2023’te “Üzümün 40 Hali – Sira Yapımı” ve “Gelenekten Geleceğe Gaziantep Yemekleri” adlı kitaplarıyla dört uluslararası ödül kazandı.

Gazikültür tarafından yayımlanan ve Tahir Tekin Öztan tarafından kaleme alınan “Gelenekten Geleceğe Gaziantep Yemekleri” kitabı, bu yıl 28’incisi düzenlenen 2023 Gourmand Dünya Yemek Kitapları Ödülleri’nde “En İyi Unesco Mirası Yemek Kitabı” ve “Dünyanın En İyi Bağış Toplama Kitabı” ödüllerine layık görülürken; Özden Mermer Özsabuncuoğlu ve Prof. Dr. İsmail Hakkı Özsabuncuoğlu ve Dr. Özden Mermer Özsabuncuoğlu dört uluslararası ödül kazandı. Dr. İsmail Hakkı Özsabuncuoğlu’nun “Üzümün 40 Hali – Sıra Yapımı” kitabı “UNESCO Şehirler ve Bölgeler” kategorisinde birinci, “Tatlı” kategorisinde ise ikinci oldu. UNESCO Gastronomi Şehri unvanıyla tüm dünyada adından söz ettiren Gaziantep mutfağının kalitesi ve niteliği bu ödüllerle tescillenmiş oldu.

“Yemek Kitaplarının Oscarları” olarak bilinen Gourmand World Cookbook Awards, Edouard Cointreau tarafından başlatılan ve 1995 yılından bu yana düzenli olarak gerçekleştirilen uluslararası bir yarışmadır. Her yıl yemek yazarları, şefler ve gastronomi uzmanlarını bir araya getiren Gourmand World Cookbook Awards, dünya mutfaklarının tanışması ve kaynaşması adına çok önemli işler yapıyor.

TANRIÖVER: GAZİANTEP, DÜNYANIN ÖNDE GELEN ŞEFLERİNİN DİKKATLE TAKİP ETTİĞİ BİR GASTRONOMİ ŞEHRİ

Gazikültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tanrıöver yazarları tebrik etti.

Gaziantep bugün tüm dünyada tanınan ve dünyanın önde gelen şefleri tarafından dikkatle takip edilen bir gastronomi kentidir. Bu övgüyü ve takdiri hak eden büyük bir başarıdır. Ancak kültürel zenginliğinizi nitelikli yayınlarla duyurmadığınız zaman kültüre sahip çıkmakta zorlanıyoruz. Gazikültür olarak kentimizin zengin gastronomi mirasını tanıtmak amacıyla bu bilinçle yayınlar yapıyoruz. Hem gelecek nesillere aktarmayı hem de kayıt altına alarak korumayı amaçlayan bu yayın politikası yemek kültürümüzün kalıcılığı açısından önem taşıyor. Gourmand Dünya Yemek Kitapları Ödülleri’nde aldığımız dört ödül, ısrarlı ve titiz çalışmalarımızın bir sonucudur. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, yazarlarımız Tahir Tekin Öztan, Özden Mermer Özsabuncuoğlu ve Prof. Dr. İsmail Hakkı Özsabuncuoğlu’nu kutluyorum.” dedi.