Gaziantep’ten İklim konulu program düzenlendi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında “İklim Krizinde Sürdürülebilir Yaşam Mümkün mü?” konulu bir program düzenledi. Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi’ndeki programda Dr. …

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında “İklim Krizinde Sürdürülebilir Yaşam Mümkün mü?” konulu bir program düzenledi.

Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi’ndeki programda Dr. Binnaz Zeynep Zaimoğlu ve Güven İslamoğlu, küresel iklim krizine karşı bilgi vermek ve geleceğe sağlıklı bir dünya bırakmak amacıyla “İklim Krizinde Sürdürülebilir Yaşam Mümkün mü?” konulu bir sunum yaptı.

Öte yandan günümüz çağının temel sorunları arasında yer alan ‘küresel ısınma’ krizine karşı atık malzemelerle tasarlanan kostümler ‘Engelsiz Adımlar Defilesi’ adı altında sunuldu. Çocuklara özgü dokunuşların ön planda olduğu defile katılımcıların büyük ilgisini çekti.

Programda açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Erdem Güzelbey, çevrenin ve doğanın sürdürülebilirliğinin önemli olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Hepimizin çevreye karşı duyarlı olması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi olarak birçok proje üretiyoruz. EBRD Yeşil Şehirler Eylem Planı kapsamında da birçok yatırım var. Tabii ki sadece bunları yapmak yeterli değil. Bu projelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Dünyamızda kuşlar ve böceklerle birlikte yaşarken bugün parklara ağaç diktiğimizde sadece bir çam ağacını değil oradaki kuşların beslenmesini de düşünecek bir ortam tasarlamalıyız. Biz bu bakış açısıyla adımlar atıyoruz” dedi.