Gençlik ve Spor Bakanı Bak, 100. Yıl Parkı’nı yakından inceledi

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, bir dizi temaslaştıktan sonra ve Malatya 100. Yıl İl Halk Kütüphanesinin açılış törenine katılmak için Malatya’ya geldi. …

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, bir dizi temaslaştıktan sonra ve Malatya 100. Yıl İl Halk Kütüphanesinin açılış törenine katılmak için Malatya’ya geldi. Bak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile birlikte çalışmaları hızla ilerleyen 100. Yıl Parkı’nı inceledi.

MALATYA (İGFA) – 100. Yıl Parkı’nın ‘Yeşil Belediyecilik’ anlayışıyla büyük ölçüde tamamlanması aşamasına gelen Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde Bakan Bak, proje aşamaları hakkında bilgiler aldı. Parkın proje tanıtımını dinleyen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, parkların da şehirlerin ününü artırdığını belirtti.

Tecde Mahallesi Altın Kayısı Bulvarı’nda bulunan ve yaklaşık 300 bin metrekarelik bir alanı kapsayan 100. Yıl Parkı, Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlamak amacıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından kendi imkanları ve kaynaklarıyla inşa ediliyor. Parkın ana temaları; eko-eğlence, çocuk kulübü, kültürel etkinlikler, gösteri alanları, spor ve sosyal aktiviteler, eğitim, doğadan öğrenme ve sağlıklı yaşam olurken, parkın 5 adet girişi bulunuyor.

Otopark, idari binalar ve ekolojiye dayanan yaşamın vurgulandığı bu parkta doğa ve doğallığın birarada olacağı ‘doğaya dönüş’ konsepti ziyaretçilere sunulacak. Ziyaretçiler, huzurlu bir ortamda dinlenirken fotoğrafçılık, sergi, festival gibi aktivitelere de katılma imkanı bulacaklar. Proje alanını çevreleyen 1.780 metrelik kaykay parkı, 2.000 metre uzunluğunda bisiklet yolu ve 3.850 metre yürüyüş yolu bulunurken, bir biyolojik gölet ve kuğu adası gibi özellikler de barındırıyor. Göletle entegre bir restoranın yanı sıra, çocuk oyun alanları ve çocuk oyun kulübü de bulunan parkta ayrıca permakültür biliminin anlatılacağı bir eğitim binası da bulunuyor. Parkta ayrıca renk ve koku bahçeleri, tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesi, lavanta alışverişi, gül bahçeleri, su bitkisi bahçeleri ve bitki tünelleri de bulunmaktadırlar.