Genetik faktörler ruh sağlığı hastalıklarını etkiler

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Akkaya, son dönemlerde psikiyatrik hastalıklarda yaşanan artışı Herkes Duysun’a değerlendirdi. Akkaya, “Psikiyatrik hastalıkların temelinde genetik yatkınlıklar bulunmaktadır.” dedi. Zübeyde ÖZLÜ …

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Akkaya, son dönemlerde psikiyatrik hastalıklarda yaşanan artışı Herkes Duysun’a değerlendirdi. Akkaya, “Psikiyatrik hastalıkların temelinde genetik yatkınlıklar bulunmaktadır.” dedi.

Zübeyde ÖZLÜ – Herkes Duysun / BURSA (İGFA) –  Prof. Dr. Cengiz Akkaya, ruh sağlığı sorunlarının genetik kaynaklı olduğunu belirtti ve bazı romantik yanıtların olduğunu ekledi ama hastalıkların özünün genetik kökenli olduğunu ifade etti.

“Bu yalnızca ruh sağlığı hastalıkları için değil, tüm hastalıklar için geçerlidir” diyen Prof. Dr. Akkaya, “Örneğin kalp hastası olmamın sebebi, babamın da kalp hastası olmasına bağlıdır. Genetik etkenler bazı hastalıkların ortaya çıkmasını etkiler. Örneğin, sigaranın kanserle bağlantısını biliyoruz, ancak sigara içen herkesin kanser olmayacağını da biliyoruz. Genetik yapınız sigara ile akciğer kanserine yatkınlığı etkiler. Bu durumda, genetik yatkınlığınız varsa sigara kullanımıyla erken yaşta kanser olabilirsiniz.” dedi.

Prof. Dr. Cengiz Akkaya, çevresel faktörlerin ruh sağlığını olumsuz etkileyebileceğine değindi. “Çevresel etkenler hastalığa yol açmaz, genellikle var olan hastalığın tetikleyicisidir. Bunun yanında genetik faktörlerin yanı sıra stres, yorgunluk, sağlıksız beslenme, ağır ruhsal travma var olan hastalığı tetikleyebilir.” dedi.