Haneler gelirlerinin yüzde 66’sını gıda, kira ve ulaşım için harcıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) üç yıl aradan sonra hanehalkı tüketim harcamaları verilerini yayınladı. Hanehalkı bütçesinden en yüksek pay gıda ve alkolsüz içeceklere ayrıldı. TÜİK, hanehalkı …

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) üç yıl aradan sonra hanehalkı tüketim harcamaları verilerini yayınladı. Hanehalkı bütçesinden en yüksek pay gıda ve alkolsüz içeceklere ayrıldı.

TÜİK, hanehalkı tüketim harcamalarına ilişkin verileri yayımladı.

Buna göre hanehalklarının gelirlerinden en yüksek payı ayırdıkları harcamalar yüzde 22,8 ile gıda, yüzde 22,4 ile kira ve konut harcamaları ve yüzde 21,3 ile ulaştırma oldu.

Haneye giren her 3 TL’den 2’si bu kategorilere harcandı.

En düşük pay ise yüzde 1,4 ile eğitim, yüzde 2,2 ile sağlık ve yüzde 2,5 ile eğlence ve kültür harcamalarında gerçekleşti.

Gıda ve kira harcamalarının yoksulların bütçelerindeki payı daha yüksek oldu.

En düşük gelirli yüzde 20’lik kesimin bütçesinin yüzde 35,8’ini gıda harcamaları, yüzde 29,3’ünü kira ve konut harcamaları oluştururken, en yüksek gelirli yüzde 20’lik kesimde bu oranlar sırasıyla yüzde 16,6 ve yüzde 19,3 oldu.

Fert başına aylık ortalama tüketim 6 bin 259 TL olarak belirlendi.

En düşük gelirli yüzde 20’lik dilimde yer alan haneler aylık 4 bin 911 TL harcarken, en yüksek gelirli yüzde 20’lik dilimde yer alan hanelerin harcaması 22 bin 716 TL oldu.

Bu bülten 2019 yılı verileriyle Temmuz 2020’de açıklanmış ancak pandemi döneminde hazırlanamamıştı.