Hatay, Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’na Ev Sahipliği Yapmayı Planlıyor

Her yıl 11 Ekim’de UNICEF, UNFPA, UN Kadınlar ve Aydın Doğan Vakfı ortaklığıyla düzenlenen Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nın dokuzuncusu bu yıl Hatay’ın ev sahipliği …

Her yıl 11 Ekim’de UNICEF, UNFPA, UN Kadınlar ve Aydın Doğan Vakfı ortaklığıyla düzenlenen Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nın dokuzuncusu bu yıl Hatay’ın ev sahipliği yapacağı açıklandı.

HATAY (İGFA) – Gazeteci Afşin Yurdakul’un sunduğu ve moderatörlüğünü yaptığı konferansta, Hatay Vali Yardımcısı Gökay İçen ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bölgesel durum değerlendirmesi yapacaklar.

Aydın Doğan Vakfı Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, UNICEF Türkiye Temsilcisi Paolo Marchi, UNFPA Türkiye Temsilcisi Hassan Mohtashami ve UN Women Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova, depremden zarar gören kız çocuklarının gereksinimleri ve bu konuda yapılan çalışmaların yer alacağı ortak oturumda katılımcı olacaklar. ‘Gençlerin Sesi’ bölümünde gençlerin talepleri de sahneye taşınacak. UNICEF Çocuk Hakları Savunucusu ve sanatçı Hadise de panelistler arasında olacak.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ KIZ ÇOCUKLARININ SESİ, GELECEĞE UMUDU YANSITIYOR

6 Şubat’taki depremlerden sonraki değerlendirmeler, emziren annelerin yanı sıra kadınlar ve kızların dengesiz bir şekilde etkilendiğini gösterdi. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet, çocukluk yaşında evlilik, istenmeyen hamilelikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi risklerin arttığı görüldü.

Bu risklerin azaltılması ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda duyarlı şehirlerin oluşturulması için kız çocukları ve genç kadınların ihtiyaç duyduğu araçlara ve destek mekanizmalarına ulaşmaları hayati önem taşıyor. Ayrıca, onların seslerinin işitildiği platformlar yaratmak, kızların ve genç kadınların bu dönüşümde aktif ve lider rol almasını sağlıyor. Bu bağlamda UNICEF, UNFPA, UN Women ve Aydın Doğan Vakfı, hem ortak hem de kurumsal faaliyetlerle bu süreci destekliyor. Bölgede yaşamlar ve şehirler yeniden inşa edilirken, gençlerin ve kızların seslerini duyurma hedefiyle altı gençlik atölyesi düzenlendi. 11 Ekim’deki 9. Uluslararası Kız Çocukları Günü Konferansı, bu çalışmalara daha fazla ivme ve güç katacak. Kız çocukları ve genç kadınların ilham verici hikayeleri ve yaratıcı görüşleri, deneyimleri ve fikirleri, geleceğin şekillendirilmesine yardımcı olacak.