İkizköy Köylüleri Akbelen Ormanı için Adalet Arayışında

İkizköy köylüleri ve çevreci gruplar, Akbelen Ormanı’ndaki madencilik faaliyetleri nedeniyle Muğla İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunuyorlar. Adalet arayışı içinde olan bu topluluk, hakları için birlikte mücadele …

İkizköy köylüleri ve çevreci gruplar, Akbelen Ormanı’ndaki madencilik faaliyetleri nedeniyle Muğla İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunuyorlar. Adalet arayışı içinde olan bu topluluk, hakları için birlikte mücadele ediyor.

Bugün saat 14:00’te, Akbelen Ormanı’nın maden işletmeciliğine tahsisine dair iptal başvurusu ve maden işletme ruhsatıyla ilgili izinlerin iptali talepleri Muğla İdare Mahkemesi’nde ele alınacak. Sabah saat 8:00’den itibaren Akbelen’den başlatılan yürüyüşle İkizköylüler, duruşmaya katılmak üzere Muğla İdare Mahkemesi’ne doğru ilerliyorlar.

Akbelen Direnişi Sürüyor

Muğla’nın Milas ilçesinde yer alan İkizköy’de yaşayan köylüler ve çevreci gruplar, Akbelen Ormanı’nın geleceği için süregelen mücadelelerine devam ediyorlar. Bu gruplar, geçtiğimiz hafta Akbelen Ormanı’ndaki madencilik faaliyetleriyle ilgili duruşma öncesi bir yürüyüş gerçekleştireceklerini duyurmuştu.

İkizköylülerden Adalet Çağrısı

İkizköylülerin yaptığı açıklamada; “Kömür madeni sebebiyle evlerimizden olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan biz İkizköy, Karacahisar ve Çamköy sakinleri olarak, 11 Ekim’deki duruşma için Akbelen’den başlayacak yürüyüşle mahkemeye katılıyoruz. Eğer Akbelen’deki kömür madeni projesi hayata geçerse, yaşam alanlarımız, zeytinliklerimiz ve köylerimiz tehlikede. Ancak hala mücadele edip kazanabileceğimiz çok şey var!” şeklinde ifadeler yer alıyor.

Açıklamada ayrıca, Akbelen Ormanı’ndaki ağaçların korunması için gösterilen direnişe ve bu süreçte karşılaşılan zorluklara da değiniliyor. İkizköylüler, 11 Ekim’deki duruşma öncesi Akbelen’den başlatılan yürüyüşle mahkemeye katılacaklarını ve bu süreçte adaletin yanında olduklarını göstereceklerini belirtiyorlar.

Toplulukta Dayanışma Vurgusu

İkizköylüler, “Bu haklı mücadelemiz bitene kadar vazgeçmeyeceğiz. #AkbelenİçinAdalet sloganıyla sesimizi yükseltelim. Bu adalet yürüyüşünde hep birlikte olalım. Akbelen meselesi, topraklarımızın, ormanlarımızın, zeytinlerimizin ve suyumuzun meselesidir. Akbelen, adaletin meselesidir. Bu davada birlikte hareket ederek daha büyük bir dayanışma içinde olalım!” şeklinde bir çağrıda bulunuyorlar.