İnşaat malzemeleri ihracatı yıllık 29,86 milyar dolar olarak gerçekleşti

Türkiye İMSAD’ın Ağustos ayı inşaat malzemesi ihracat raporu açıklandı. Rapor, Ağustos ayında 2,63 milyar dolar ihracat gerçekleştiğini, bu değerin Temmuz ayına göre artış gösterdiğini fakat …

Türkiye İMSAD’ın Ağustos ayı inşaat malzemesi ihracat raporu açıklandı. Rapor, Ağustos ayında 2,63 milyar dolar ihracat gerçekleştiğini, bu değerin Temmuz ayına göre artış gösterdiğini fakat geçen yıla nazaran bir düşüş yaşandığını ortaya koydu.

Türkiye İMSAD, Ağustos ayı inşaat malzemesi dış ticaret raporunu paylaştı. Bu rapora göre, Ağustos ayı ihracatı 2,63 milyar dolara ulaştı.

İhracatta Ağustos Artışı

Ağustos ihracatı, Temmuz’a kıyasla 300 milyon dolarlık bir artış gösterdi, ancak geçen yılın aynı dönemine göre %11,3’lük bir düşüş yaşandı. Toplam ihracat miktarı ise 4,13 milyon ton olarak belirlendi. Bunun yanı sıra, son 12 aylık inşaat malzemesi ihracat değeri 29,86 milyar dolara düşüş gösterdi.

Rapora göre, son dönemde yaşanan maliyet artışları ve Türk Lirası’ndaki değişikliklere rağmen inşaat malzemesi sanayi ihracatı uyum sürecini sürdürüyor.

Ağustos sonuçlarına göre, son 12 aylık inşaat malzemesi ihracat miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre %24,4 oranında azalışla 47,1 milyon tona indi. Ancak, yıllık ortalama ihracat birim fiyatında %13,7’lik bir artış yaşandı ve 0,63 dolar/kg olarak gerçekleşti.

İhracatta Alt Ürün Performansı

Ağustos 2023 sonuçlarına göre inşaat malzemesi sanayi alt sektörlerinin ihracatında toparlanma gözlendi. Toplamda sekiz alt ürün grubundan beşi, geçen yılın aynı dönemine göre birim fiyat artışı yaşadı. Özellikle prefabrik ürünlerde %23,4, elektrik malzemesi ve teçhizatlarda %7,9 ve mineral, taş ve toprak ürünlerinde %7,6’lık artışlar kaydedildi. Diğer yandan, ağaç ve ahşap ürünlerde %13,2, metal bazlı ürünlerde %7,5 ve yalıtım malzemesinde %5,3’lük düşüşler yaşandı.