İnşaat malzemeleri sektörü yerel seçimler öncesinde güçlenme bekliyor

Türkiye İMSAD Aylık Sektör Raporu’nun Mayıs 2023 sonuçlarına göre, inşaat malzemeleri sanayi üretimi Mart 2023’te bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 arttı. İnşaat …

Türkiye İMSAD Aylık Sektör Raporu’nun Mayıs 2023 sonuçlarına göre, inşaat malzemeleri sanayi üretimi Mart 2023’te bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 arttı. İnşaat malzemeleri sanayisi yerel seçimler öncesinde güçlenme bekliyor.

İnşaat malzemeleri sanayisinin çatı örgütü Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Aylık Sektör Raporu’nun Mayıs 2023 sonuçlarını yayınladı.

Yılın ilk çeyreğinde 11 alt sektörde üretim artarken, 11 alt sektörde ise azaldı. . Rapora göre, inşaat malzemeleri sanayi üretimi 2023 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 oranında arttı. Böylece yılın ilk çeyreğindeki üretim artışı yüzde 1,2 olarak gerçekleşmiş oldu.

Sektördeki büyümenin sınırlı kalması iç ve dış talepteki gerilemeden kaynaklandı.

En yüksek üretim artışı yüzde 43,6 ile metal kapı ve pencere sektöründe gerçekleşti.

YILIN İKİNCİ YARISINA İLİŞKİN ÖNGÖRÜLER

Raporda ayrıca seçimlerin geride kalmasıyla birlikte yılın ikinci yarısına ilişkin öngörülerin büyük ölçüde şekillenmeye başladığı belirtildi.

Türkiye İMSAD raporuna göre, 2023 yılının ilk yarısında dış piyasalarda görülen zayıflamada deprem felaketinin etkileri ve seçim beklentileri belirleyici oldu.

Gelinen noktada seçimlerin geride kalmasıyla birlikte yılın ikinci yarısına ilişkin projeksiyonlar da büyük ölçüde şekillenmeye başladı. Bu doğrultuda inşaat sektörünü ve inşaat malzemeleri sanayisini etkilemesi beklenen farklı faktörler ön plana çıktı. Bu faktörlerden en önemlisi yeni yönetimin para ve maliye politikalarında normalleşme işaretleri göstermesi oldu. Böylece merkez bankası faiz oranı ve diğer kredi faiz oranlarında artış bekleniyordu.

Ekonomiyi soğutmak için uygulanması beklenen daha sıkı para politikasının yılın ikinci yarısında inşaat sektörünü sınırlayabileceği ihtimali güçlendi.

Raporda, 2024 Mart ayı sonunda yapılacak yerel seçimler öncesinde yerel yönetimlerin geleneksel olarak altyapı ve üstyapı inşaat faaliyetlerine ağırlık vereceği belirtilirken, sektörde beklenen bu hareketliliğin inşaat malzemeleri sanayisinin güçlenmesinde önemli bir etken olduğunun altı çiziliyor.