İnşaat malzemesi üretimi artarken yeni konut satışları düştü

Eylül 2023 Türkiye İMSAD Aylık Sektör Raporu’na göre, inşaat malzemesi sanayinin üretimi, Temmuz 2023’te geçen yılın aynı dönemine kıyasla %29,8 arttı. İSTANBUL (İGFA) – Aylık …

Eylül 2023 Türkiye İMSAD Aylık Sektör Raporu’na göre, inşaat malzemesi sanayinin üretimi, Temmuz 2023’te geçen yılın aynı dönemine kıyasla %29,8 arttı.

İSTANBUL (İGFA) – Aylık Sektör Raporu, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenlenir ve Eylül 2023 sonuçları yayınlandı.

Rapor, 2023 Temmuz ayında inşaat malzemesi sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı dönemine göre %29,8’lik bir artış gösterdiğini belirtiyor. Çalışma gün sayısının geçen yıla kıyasla artması, üretimdeki artışın önemli bir nedeni olarak görülüyor.

Temmuz ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam 19 alt sektörde (%86,34) üretim artarken, 3’ünde (%13,66) azaldı. İş seviyeleri, yaz aylarında görülen dalgalanmaların sona ermesiyle birlikte Eylül ayında, bir önceki aya göre 2,3 puanlık bir artış gösterdi.

YENİ KONUT SATIŞLARI, BİR ÖNCEKİ YILA ORANLA %13,8 AZALDI

Sektörün paydaşlarına yönelik olarak hazırlanan raporda, Ağustos 2023’te toplamda 35,310 yeni konut satıldığı belirtildi. Bu sayı, yılın en yüksek aylık konut satış sayısı olarak kaydedildi. Ancak, yeni konut satışlarında bir önceki yılın Ağustos ayına göre %9,5’lik bir düşüş yaşandı. Yılın ilk sekiz ayında, yeni konut satışları, 238,109 adetle bir önceki yılın aynı dönemine göre %13,8 düşüş gösterdi.

Raporda, 2024-2026 Orta Vadeli Programı’nın Eylül ayında açıklandığı belirtildi.

Program, 10 ana başlık altında yapısal reformları topladı. Bu reform alanlardan biri de afet ve risk yönetimi olarak belirlendi. Özellikle depremle karşı karşıya kalan bölgelerdeki imar çalışmaları ve İstanbul başta olmak üzere deprem riski taşıyan bölgelerdeki kentsel dönüşüm çalışmaları, afet ve risk yönetimi kapsamında ön plana çıkarıldı. Ayrıca, bu hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için bir Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun çıkarılması ve bir Kentsel Dönüşüm Başkanlığı veya Bakanlığı’nın kurulması planlandığına dikkat çekildi.