İran, Hamas’a Destek Mesajı Verirken İsrail’i Sertçe Eleştirdi

İsrail’e karşı Hamas’ın Aksa Tufanı operasyonunu destekleyen İran, İsrail’i sert bir biçimde kınamıştır. İran meclisindeki sloganlar ön plana çıktı. Hamas’ın İsrail’e karşı gerçekleştirdiği Aksa Tufanı …

İsrail’e karşı Hamas’ın Aksa Tufanı operasyonunu destekleyen İran, İsrail’i sert bir biçimde kınamıştır. İran meclisindeki sloganlar ön plana çıktı.

Hamas’ın İsrail’e karşı gerçekleştirdiği Aksa Tufanı operasyonu dünya genelinde büyük tepki çekerken, İran’da Filistin’i destekleyen milletvekilleri, ‘Ölüm İsrail’ sloganlarıyla meclisi sarsmıştır.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in en üst düzey mililtary danışmanı Yahya Rahim Safevi, Hamas’ın İsrail’e karşı yürüttüğü Aksa Tufanı operasyonu hakkında demeçler vermiştir. Safevi, Hamas’ı İsrail’e yönelik operasyonlarından ötürü tebrik ederken, ‘Biz bu operasyonu kabul ediyoruz ve direniş cephesi tarafından da desteklendiğini biliyoruz. Filistin ve Kudüs özgür olana kadar Filistinli savaşçıların yanında olacağız’ şeklinde ifade etmiştir.

‘Uluslararası Örgütler, Filistinli Çocukların Katledilmesine Tepkisiz Kaldı’

Safevi, İsrail’in Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği katliamları hatırlatarak, ‘Uluslararası örgütler yıllardır Siyonistlerin Filistinli genç ve çocukları katlettiklerine tepkisiz kaldılar. Bu katliamlara karşı bu örgütlerden hiçbir tepki almadık. Siyonistler hedef olarak doğrudan Filistinli çocukları seçip atışlar gerçekleştiriyorlar. 2023 yılında 37 Filistinli çocuğun Siyonist askerler tarafından şehit edildiği biliniyor. Ayrıca birçok Filistinli genç ve çocuk İsrail hapishanelerinde tutulmaktadır’ dedi.

İran Meclisi Sloganlarla Çınladı

Diğer yandan İran meclisinde, Hamas’a destek veren milletvekilleri tarafından ‘Ölüm İsrail’, ‘Yaşasın Filistin’ ve ‘Filistin kazandı, İsrail yok olacak’ sloganları atıldı.