İsrail Günü Yürüyüşü New York’ta Protesto Edildi

New York Manhattan’daki 5. Cadde’de dün gerçekleştirilen İsrail Günü yürüyüşü Filistinli ve çeşitli Yahudi gruplar tarafından protesto edildi. Gruplar arasında zaman zaman sözlü sataşmalar yaşanırken, …

New York Manhattan’daki 5. Cadde’de dün gerçekleştirilen İsrail Günü yürüyüşü Filistinli ve çeşitli Yahudi gruplar tarafından protesto edildi. Gruplar arasında zaman zaman sözlü sataşmalar yaşanırken, polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

İsrail’in kuruluşunun 75. yıldönümü nedeniyle New York Manhattan’daki 5. Cadde’de bir yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüş sırasında Filistinli gruplar ve İsrail devletine karşı çıkan Ortodoks Yahudi örgütü “Uluslararası Neturei Karta” protesto edildi.

Ortodoks Yahudiler, İsrail’in dünya Yahudilerini temsil etmediğini vurgulayan “Yahudiler İsrail’in 75 yıllık varlığının yasını tutuyor” ve “İsrail’in varlığı Tanrı’ya karşı bir isyan ve insanlık için bir felakettir” yazılı pankartlar taşıdı.

New York ve New Jersey çevresinde yaşayan bazı Filistinli gruplar da Filistin bayrakları ve “İşgal suçtur”, “1948’den beri hayatlar yerinden edildi, burada kutlanacak bir şey yok” yazılı pankartlarla İsrail Günü yürüyüşünü protesto etti.

Yürüyüşe katılan İsrail destekçileri ile Ortodoks Yahudiler ve cadde kenarında yürüyüşü protesto eden Filistinli gruplar arasında zaman zaman sözlü tartışmalar yaşandı. Polis iki grubu demir çubuklarla ayırdı ve geniş güvenlik önlemleri aldı.