İstanbul’da kentsel dönüşüm başladı

İBB, Bayrampaşa’nın İsmetpaşa Mahallesi’nde, hak sahipleri ile anlaşma sonucu boşaltılan 9 binanın yıkımına başlamıştır. 1700 aile, İBB tarafından inşa edilen Günışığı Konutları’na taşındı ve bu …

İBB, Bayrampaşa’nın İsmetpaşa Mahallesi’nde, hak sahipleri ile anlaşma sonucu boşaltılan 9 binanın yıkımına başlamıştır. 1700 aile, İBB tarafından inşa edilen Günışığı Konutları’na taşındı ve bu konutlar depreme karşı güvence teşkil etmektedir.

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı, Bayrampaşa İlçesi, İsmetpaşa Mahallesi’nde bulunan 9 binanın yıkımını başlattı. Yıkım, Fulya Sokak’ta bulunan 27 ve 29 numaralı apartmanlarda kontrollü bir şekilde gerçekleştirildi.

2013 yılında binaların deprem riski nedeniyle boşaltılan Bayrampaşa Eski Cezaevi alanındaki 9 binanın yıkımına hakların sahipleri ile %90 oranında anlaşma sağlanarak karar verildi. Yıkım sürecinde gerekli önlemler alındı ve yalnızca yetkililerin inşaat alanına girişine izin verildi. Ayrıca, yıkıma karar verilen binaların; elektrik, doğalgaz, su, kanalizasyon, telefon ve internet bağlantıları da yıkımdan önce kesildi. Yıkım işlemi, Zabıta Tedbir Müdürlüğü tarafından kontrol edilerek, bir vinç ile iş makinelerinin binanın içine yerleştirilmesi ardından başlatıldı.

“TAPULARIMIZI HAK SAHİPLERİNE TESLİM ETTİK”

İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Murat Yün, hak sahiplerinden yoğun ilgi gören yıkım sürecinde yer aldı. Murat Yün, Bayrampaşa’da yeterli deprem dayanıklılığı olmayan 9 binanın yıkımını gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu konutlar, kentsel yenileme ve gelişim alanı olarak belirlendi ve daha güvenceli konutların inşası için yeni bir rezerv alan oluşturuldu. Yün, meclisten geçen ve ruhsatlandırılan plan işlemlerindeki sorunların çözüldüğünü ve 18 Eylül’de tapuların hak sahiplerine verilmeye başlandığını söyledi. Ayrıca, tüm vatandaşları, kentsel dönüşüm sürecine aktif olarak katılmaları konusunda çağrıda bulundu.

İBB Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü Mülkiyet Analizi Şefi Ahmet Evrim Kalemdaroğlu, bir çok başvurunun olumlu karşılandığını ve hali hazırda bir çok başvurunun mevcut olduğunu belirterek, “İlk aşamada 10 hak sahibinin 15 daire tapusunu verdik. İnsanlarımızın can güvenliği bizim için önceliklidir.” dedi.

1700 AİLE İBB’NİN YENİ KONUTLARINA TAŞINDI

İBB tarafından inşa edilen depreme dayanıklı Günışığı Konutları’na, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığında taşınan hak sahipleri vardır. Halihazırda bu konutlarda 1700 aile ve 6000’den fazla kişinin yaşadığı belirtilmektedir.

“BİZİM İÇİN BİR HEDİYE”

Günışığı Konutları’na taşınan ve tapularını alan hak sahiplerinden biri olan Erkan Erk, kentsel dönüşüm sürecinin önemine işaret ederek, konuşmasının devamında şunları dile getirdi: “İlk başta karşı çıkanlardan biriydim fakat buraya taşınmamız gerekiyordu… Yeni ve güvenli bir evimiz oldu, dahası bir otopark ve çocuk oyun alanlarımız var. Hem asansörümüz var hem de çöplerimiz kapıdan alınıyor. Eski evlerimizde bu imkanlar yoktu. İstanbul’da kentsel dönüşüm sürecinde şanslı olanlardan biriyiz.”

“BİNA BOMBAYLA DOLUYDU”

81 yaşındaki hak sahibi İbrahim Dönmez, “Deprem korkusu nedeniyle buraya geldik ve çok memnunuz. Binamız 60 yıllık ve çatlamıştı. Şimdi daha rahat ve güvenilir bir evimiz var. Tapumuzu da aldık.” dedi.

Günışığı Konutları’nda yaşayan ve tapu kontrol sürecini tamamlayan, 1700 ailenin taşınma ve tapularının alınma süreci hala devam etmektedir.