İYİ Parti Bursa: TÜİK’in verileri gerçeği yansıtmıyor

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu, TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını ve asıl amacın Temmuz ayında yapılacak maaş zamlarını …

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu, TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını ve asıl amacın Temmuz ayında yapılacak maaş zamlarını aşağı çekmek olduğunu vurguladı. Hasanoğlu, “Kemer sıkma politikası yine dar gelirli vatandaşlarımızın sırtına yüklenecek” dedi.

Seçimlerin ardından ekonomide “akılcı politikalara dönüş” adı altında geçmişte yapılan bariz hatalara geri dönülmeye çalışıldığının anlaşıldığını, bunun faturasının da geçim sıkıntısı çeken halka çıkarılacağını belirten İYİ Parti Bursa İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu, kendilerine düşen görevin her zaman olduğu gibi gerçekleri dile getirmek olacağını söyledi.

TÜİK’in bugün açıkladığı Mayıs ayı enflasyon verilerine de değinen Başkan Dr. Hasanoğlu, TÜİK’in Mayıs ayı enflasyon açıklamasında her zaman olduğu gibi yine Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verileriyle büyük bir çelişki içine girdiğini kaydederek, “TÜİK Mayıs ayında tüketici fiyat endeksini aylık bazda yüzde 0. 04, yıllık bazda ise yüzde 39,56 oranında artırırken, doğalgaz fiyatının değişmediği varsayımına dayanan ENAG’ın verilerine göre enflasyon Mayıs ayında yüzde 7,35, yıllık bazda ise yüzde 109,01 oranında artmıştır. Bu verilerin de öncekiler kadar gerçekçi olmadığı ortaya çıkmıştır” dedi.

TÜİK’in oranları hesaplarken doğalgaz fiyatları için ‘sıfır fiyat’ yöntemini uygulamasının tam bir aldatmaca olduğunu belirten Dr. Hasanoğlu, “Çünkü doğalgazın hanelere ücretsiz olarak sunulduğu; vatandaşın üzerinde sürekli artan enflasyon yükünü azaltmaya yönelik olduğu açıklanmıştı. Kimse kimseyi kandırmasın, et ve süt ürünleri ile ekmek başta olmak üzere temel gıda maddelerindeki artış devam ediyor. Mayıs ayında zam şampiyonunun tek başına patates olması TÜİK’in hesaplamalarının başka bir şeyi hedeflediğini ortaya koyuyor. Görünen o ki yeni dönemde de ‘akılcı politikalara dönüş’ adı altında kemer sıkma tedbirleri alınacak ve olan yine dar gelirli vatandaşlarımıza olacak. Bize düşen görev, muhalefet sorumluluğumuz gereği, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da milletimize her zaman doğruları söylemektir” dedi.