İzmir’de mavi bayraklı halk plajı sayısı 40’a çıktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevre yatırımlarıyla kente yeni mavi bayraklı plajlar kazandırmaya devam ediyor. Türkiye’de ilk kez Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, mavi …

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevre yatırımlarıyla kente yeni mavi bayraklı plajlar kazandırmaya devam ediyor. Türkiye’de ilk kez Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, mavi bayraklı halk plajı sayısını 40’a çıkardı.

Türkiye’de ilk kez Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılından bu yana yürüttüğü koordinasyon çalışmaları kapsamında kentteki Mavi Bayraklı halk plajı sayısını artırdı. Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi kurulduğunda 19 olan Mavi Bayrak sayısı 40’a yükseldi. İzmir, 41 halk plajından 40’ının Mavi Bayrak taşımasıyla Antalya ve Muğla’nın ardından Türkiye’de üçüncü sırada yer aldı. Ayrıca İzmir Körfezi’ndeki tek marina olan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından halkın hizmetine sunulan İzmir Marina da 2021 yılından bu yana Mavi Bayrak ödülü ile hizmet veriyor.

Çok mutluyuz, gururluyuz

Mavi Bayrak ödülünün deniz suyunun temizliğinin, çevre yönetimine verilen önemin, plaj ya da marinaların temizliği ve güvenliğinin uluslararası düzeyde onaylanması anlamına geldiğini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir’i dünya ölçeğinde bir turizm cazibe merkezi haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kentimizdeki Mavi Bayraklı plaj sayısının artmasında belediyemizin arıtma seferberliği çok etkili oldu. İzmir, Avrupa Birliği standartlarında atıksu arıtma sayısı ve kişi başına düşen atıksu arıtma miktarı ile Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. İZSU Genel Müdürlüğü tarafından 60 milyon liralık yatırımla tamamlanan Mordoğan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin hayata geçirilmesiyle 2022 yılında Karaburun’daki Ardıç Plajı, bu yıl da Kocakum Plajı Mavi Bayrak ödülünü almaya hak kazandı. Ayrıca Foça-Yenifoça Halk Plajı da yeniden Mavi Bayrak Ödülü’ne layık görüldü. Çok mutlu ve gururluyuz” dedi.

İzmir arıtmada lider

İzmir, Mavi Bayraklı Plaj sayısıyla Antalya ve Muğla’nın ardından Türkiye’de üçüncü sırada bulunuyor. Dünyada 50 ülkede uygulanan Mavi Bayrak programı kapsamında ise Türkiye, ödüllü plaj sayısıyla İspanya ve Yunanistan’ın ardından üçüncü sırada yer alıyor. İzmir’in yüzülebilir Körfez hedefiyle başlattığı arıtma seferberliği kentin Mavi Bayraklı plaj sayısının artmasında oldukça etkili. Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı ve kişi başına düşen atık su arıtma miktarı ile Türkiye’de ilk sırada yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi toplam 70 atık su arıtma tesisiyle hizmet veriyor. 2019’dan bu yana yapılan 220 km yağmur suyu ayrıştırma hattı sayesinde ise arıtma tesislerinin daha verimli çalışması sağlanıyor.

Neler yapıldı?

Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi, İzmir plajlarının yüzme suyu kalitesi, çevre yönetimi ve can güvenliği açısından standartlarını yükseltmeyi ve Mavi Bayrak kriterlerinin en iyi şekilde uygulanmasını sağlamayı hedefliyor. Birim ayrıca güvenli plajlar için yetersiz olan cankurtaran sayısını artırmak için kurslar düzenledi ve 195 gence Türkiye Su Sporları Federasyonu onaylı Gümüş Cankurtaran Brövesi verildi. Plajların hem numune alma hem de uygulama için gerekli eksiklikleri tespit edilerek sağlıklı uygulamalar yapmaları sağlandı. Sezon boyunca kontrol numuneleri alınarak kontrolleri yapıldı. Engelsiz plajlar için çalışmalar yürütüldü. Sürdürülebilir plajlar oluşturmak amacı ile yıl boyunca çevre eğitimi ve bilinçlendirme çalışmaları yapıldı.

1457 öğrenciye eğitim

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi, bu yaz sezonunda “Plajların rengi mavi” sloganıyla 10 ilçedeki Mavi Bayraklı plajlarda çevre eğitimi ve bilinçlendirme etkinlikleri düzenledi: Mavi” sloganıyla 10 ilçedeki Mavi Bayraklı plajlarda çevre eğitimi ve bilinçlendirme etkinlikleri düzenlendi. Bu yılın Ocak ayından bu yana eğitimler, atölye çalışmaları ve deniz temalı ziyaretlerle 1457 öğrenci ve 37 öğretmene ulaşıldı. Temizlik kampanyaları, çocuklarla çevre atölyeleri ve genç gönüllülerle sağlıklı yaşam etkinlikleri ile plajların sürdürülebilir kullanımının desteklenmesi hedefleniyor.

Mavi Bayrak nedir?

Mavi Bayrak, nitelikli plajlara, marinalara ve yatlara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Plajlar için 33, marinalar için 38 ve yatlar için 17 Mavi Bayrak kriteri bulunmaktadır. Bu kriterler yüzme suyu kalitesi, çevre eğitimi ve bilgilendirme, çevre yönetimi, can güvenliği ve hizmetler başlıkları altında toplanmıştır. Ayrıca plajlardaki tüm sıhhi tesislerin bir paket arıtma tesisine veya bir belediye arıtma tesisine bağlanması zorunludur. Mavi Bayrak adayı plajlar için Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği gereğince yaz sezonu boyunca (Mayıs-Ekim ayları arasında) 15 günlük aralıklarla deniz suyu numuneleri alınmakta ve mikrobiyolojik analizler yapılmaktadır. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan analizlerin sonuçları düzenli olarak paylaşılmaktadır.