İzmit Çilek Köyü’nde ilk hasat bereketli geçti

İzmit Belediyesi’nin geçtiğimiz Ekim ayında atıl durumdan kurtararak Çayırköy Mahallesi’nde oluşturduğu Çilek Köyü’nde ilk hasat halkın yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Hasattan elde edilecek gelirin tamamı kız …

İzmit Belediyesi’nin geçtiğimiz Ekim ayında atıl durumdan kurtararak Çayırköy Mahallesi’nde oluşturduğu Çilek Köyü’nde ilk hasat halkın yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Hasattan elde edilecek gelirin tamamı kız çocuklarının eğitimi için kullanılacak.

İzmit Belediyesi tarafından geçtiğimiz Ekim ayında Çayırköy Mahallesi’nde yıllardır atıl durumda bırakılan 12 dönümlük araziye 25 bin adet çilek fidesi dikilmişti. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet tarafından dikilen fidelerden yetişen çilekler ilk hasada hazır hale geldi.

İyi tarım uygulamalarının kullanıldığı bahçeden çilek almak isteyen vatandaşlar Çayırköy’deki bahçeye gelerek diledikleri gibi hasat yapıp topladıkları çilekleri satın alabilecekler.

Hasat programına İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra Kocaeli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özgür Yılmaz, STK temsilcileri, muhtarlar ve binlerce vatandaş katıldı. Servislerin yanı sıra özel araçlarıyla da bölgeye gelen İzmitliler yüzlerce metrelik kuyruk oluşturdu.

Başkan Hürriyet, önceliklerinin belediyeye ait kullanılmayan ne kadar tarım arazisi varsa bu bölgenin doğal şartlarına uygun olarak ekip biçmek olduğunu belirterek, “Bunun bir farkındalık ve aynı zamanda halkla bir paylaşım olmasını istedik. Bu arazi geçmişte kullanılmayan bir arazi ve biz göreve geldiğimizde ekmeye başladık. Daha önce Kırsal Hizmetler Müdürlüğümüz burada mısır ekimi yapmıştı. Burası çok büyük bir arazi ve burada çok ciddi bir mısır ekimi gerçekleştirdik. Buradan hasat ettiğimiz mısırı silaj haline getirdik. Kendi emeğimizle ürettiğimiz mısır silajını çiftçilerimize ve hayvancılıkla uğraşan köylülerimize ücretsiz olarak verdik” dedi.

Ürünlerin bolluğuna dikkat çeken Başkan Hürriyet, “O zor deprem günlerinde bile buradaki ürünlerin yarısını bölgeye gönderdik. Oradaki köylülerimize, çiftçilerimize, hayvancılıkla uğraşan insanlarımıza verildi. Allah’a şükür İzmitli üreticilerin depremzedelere bir hediyesi, bir katkısı oldu. Bu vesileyle emeği geçen tüm arkadaşlarımdan Allah razı olsun. Mısırı bitirdikten sonra çilek köyü yapmak istedik. Çilek mevsiminde evde ailece keyifle yediğimiz bir ürün. Şehrin coğrafyasına da çok yakışan bir ürün. Aslında uzun zamandır bu çilek tarlasından çilek hasadı yapıyoruz. Bu hasadın ürünlerini sosyal tesislerimizde ve kafelerimizde satışa sunuyoruz. Halkımız zaten bunları kendi şirketimiz aracılığıyla uygun fiyatlarla temin edebiliyordu. Bir kısmı da Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz tarafından ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz olarak verildi.” dedi.

Bu hasadın bu kez başka bir farkındalık yaratmasını istediklerini anlatan Başkan Hürriyet, “Arkadaşlarımızın emekleri daha da büyüsün. Tarıma, eğitime, kız çocuklarının eğitimine ve üretime dikkat çekiyoruz. Burası sürekli üreten bir tarla. Tarlamız 5 dönümlük bir alan. Buraya 25 bin fide diktik. Haftanın belirli günlerinde ürünlerimiz arttıkça bugün olduğu gibi servis düzenleyeceğiz. Günde 2 sefer olmak üzere hafta içi ve hafta sonu servislerimiz devam edecek. Çileğimiz olduğu sürece bunu duyuracağız. Bu etkinlik çocukların toprakla buluşması açısından da çok önemli. O yüzden onları toprakla buluşturmaya çalışıyoruz. Çocuklarıyla birlikte gelen tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Buradan elde edilen gelirle kız çocuklarının eğitimine destek olduğunuz için hepinizden Allah razı olsun. Bunları şirketimiz aracılığıyla satacağız. Bu çilekler ilaçsız, doğal olarak üretiliyor. Arkadaşlarımız fiyatlarımızı piyasa fiyatlarının altında tutuyorlar. Hasadımız hayırlı olsun, bereketli olsun” dedi.