İzmit Körfezi’nden 5 ton hayalet ağ çıkarıldı

İzmit Körfezi’nden 5 ton hayalet ağ çıkarıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verdiği programda İzmit sahili kıyıdan gönüllüler, denizden ise balıkçılar tarafından temizlendi. 5 Haziran …

İzmit Körfezi’nden 5 ton hayalet ağ çıkarıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verdiği programda İzmit sahili kıyıdan gönüllüler, denizden ise balıkçılar tarafından temizlendi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Türkiye Çevre Haftası kapsamında Marmara Belediyeler Birliği öncülüğünde Marmara Denizi çevresinde çevre temizliği yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Gölcük Değirmendere sahilinde yapılan kıyı temizliğinde 5 ton hayalet ağ temizlendi. Denizden çıkarılan atıklar kıyıda sergilendi.

TÜRKİYE ÇEVRE HAFTASI

Marmara Denizi’nin korunması ve toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla Türkiye Çevre Haftası 8 Haziran Marmara Deniz Günü etkinlikleri kapsamında Marmara Denizi’nde kıyı temizliği gerçekleştirildi. Temizlik, Marmara’ya kıyısı olan tüm belediyelerin katılımıyla eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. İzmit Körfezi’ndeki kıyı temizliği Gölcük Değirmendere Sahili’nde gerçekleştirildi. Programa Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Ata, Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, mahalle muhtarları, Hacı Halit Erkut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

“9 GÜNDÜR SU ALTINDA ÇALIŞIYORUZ”

Programda ilk konuşmayı Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceyhan yaptı. İzmit Körfezi’ndeki sualtı yaşamını da görüntüleyen Ceyhan, “Sualtında geçmişten gelen ciddi bir enkaz var. Bunun en büyük sebebi bilinçsizce atılan ağlar ve o ağların yarattığı tahribat. Biz 9 gündür buradayız. Değirmendere Su Topluluğu ile birlikte suyun altındaki ağları çıkardık. Suyun altında trajik sahnelere de tanık olduk. Balık ağlarına takılan canlıları da gördük. Değirmendere, Gölcük, Kocaeli bir sahil kenti. Dipte çok sayıda deniz kestanesi göreceksiniz. Deniz kestanesi varsa o su kalitelidir. Ağlarla atılan her şey suya ciddi zarar veriyor. Biz bunları temizlemek istiyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Çevre Koruma Daire Başkanlığı çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Bu kenti yönetenler olarak doğamızı temizleyerek gelecek nesillere bırakmamız gerekiyor. Şu anda yapılan çalışma bu anlamda çok önemli. Ama sadece buradaki çalışma değil. En önemli çalışma Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. İzmit Körfezi’nin doğu kıyısında dip çamurunun temizlenmesi için ciddi bir çalışma var. Biyoçeşitliliği artırmaya yönelik çalışmalar çok önemli. Denizlerin balıklandırılması çok önemli. Bunları gerçekleştiren başta Başkanımız Büyükakın olmak üzere emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Marmara Denizi’nin korunmasında toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla protokol ve gönüllü vatandaşlar İzmit Körfezi çevresinde temizlik çalışması gerçekleştirdi.

Değirmendere sahilinde vatandaşlar çevre ve kıyı temizliği yaparken, dalgıçlar da İzmit Körfezi’nde hayalet ağlar başta olmak üzere dip temizliği yaptı.

Temizliğin ardından su altından çıkarılan atıklar etkinlik alanında sergilendi. Kıyı temizliği kapsamında dalgıçlar 5 ton hayalet ağ temizledi.