İzmit’te GES yüzde 20 tasarruf sağlayacak

İzmit Belediyesi’nin Modern Hayvan Pazarı’nda kuracağı Güneş Enerji Santrali (GES) için Haziran ayı meclisinden kredi yetkisi çıktı. İzmit Belediyesi kendi elektriğini üreterek yıllık yüzde 20’ye …

İzmit Belediyesi’nin Modern Hayvan Pazarı’nda kuracağı Güneş Enerji Santrali (GES) için Haziran ayı meclisinden kredi yetkisi çıktı. İzmit Belediyesi kendi elektriğini üreterek yıllık yüzde 20’ye yakın tasarruf sağlayacak.

İzmit Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında Modern Hayvan Pazarı’nda kurulacak Güneş Enerji Santrali için 17 milyon TL kredi yetkisi talebi oy birliği ile meclisten geçti.

İzmit Belediyesi büyük bir tasarruf sağlamayı hedeflerken; İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, kent adına büyük bir yatırım olan santral hakkında hem meclis üyelerini hem de kamuoyunu bilgilendirdi.

BUNDAN SONRAKİ DÖNEME YATIRIM OLACAK

Özmural, “Bizim bir hayvan pazarımız var. Bu pazarın çatısına güneş enerjisi santrali kurmakla ilgili yaklaşık 1,5 yıl fizibilite raporları üzerinde çalıştık. Bu fizibilite raporları sonucunda TEİAŞ’a, SEDAŞ’a ve Ankara’ya başvurularımızı yaptık. Tüm bu süreçler 1,5 yıl sürdü. Sonuç olarak 800 kilovatlık bir güneş enerjisi santrali kurma yetkisi aldık. Bu yetki bugünden itibaren 2 yıl süreyle geçerli. Eğer bu 2 yıl içerisinde bu santrali kuramazsak bugüne kadar yaptığımız masraflar boşa gidecek. 800 kilovat şu anlama geliyor: Belediyemizin yıllık faturası 15-16 milyon TL. Bu santral bizim elektrik faturamızı yüzde 20’ye yakın azaltacak. Bu da yaklaşık 3-3 buçuk milyon TL demek. Bu santrallerin hesaplanmasında fizibilitede şu anki fiyatlarla 4 yıllık bir geri dönüş var. Bu 4 yıllık getirisi olan bir santralin ömrü 25 yıldır. Biz bu santrali yapıp devreye aldığımızda zaten süremizi kapatacağız gibi görünüyor. Dolayısıyla aslında yapmış olduğumuz bu yatırım bir sonraki belediyenin yeni yılına yapılan bir yatırımdır. Bunun da bu şekilde bilinmesini istiyoruz” dedi.

“O GÜNKÜ ŞARTLARI REFERANS ALACAĞIZ”

Teknik anlamda bu sürecin önünü tıkayan hiçbir engelimiz yok. İller Bankası ve kamu bankalarının bu konuda ciddi destekleri oldu. İller Bankası dahil Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası ile görüştüm. Maalesef olumlu bir sonuç alamadık. Büyük ihtimalle özel banka kredisi kullanmak zorunda kalacağız. Bu santralin maliyeti 600 bin dolar. Dolara endeksli bir iş olduğu için ve güneş panellerinin çoğu yurt dışından geliyor. Dolarla ilgili bir belirsizlik var. Açık ihaleye çıktığımızda o günkü şartları referans alacağız.” dedi.