KAAN projesi başarıyla hayata geçiriliyor

Genel Kolluk ve Özel Güvenlik işbirliği ve entegrasyonunu sağlama hedefiyle başlatılan KAAN Projesi başarıyla yürütülmekte. Geçtiğimiz dört yıl boyunca, polis kayıtlarına göre, 35 binden fazla …

Genel Kolluk ve Özel Güvenlik işbirliği ve entegrasyonunu sağlama hedefiyle başlatılan KAAN Projesi başarıyla yürütülmekte. Geçtiğimiz dört yıl boyunca, polis kayıtlarına göre, 35 binden fazla kişiye adli ve idari işlem yapıldı.

ANKARA (İGFA) – Kaan Uygulaması, özel güvenlik çalışanlarının emniyet teşkilatında aktif bir rol oynamalarını sağlamak amacıyla hayati bir öneme sahip olup, bu projenin startı dört yıl önce verildi.

İstanbul, 1 Nisan 2019 tarihinde projenin pilot il olarak seçildi ve projenin kurumsallaştırılıp, sürdürülebilir kılınması amacıyla 23 Mart 2022 tarihinde bir genelge yayımladı.

Projenin uygulandığı alan 81 il genelinde bulunuyor.

Güvenlik Hizmetleri Organizasyon Derneği (GÜSOD) Başkanı Turgay Şahan, KAAN Projenin amacının; kamu güvenliğinin tamamlayıcı unsur olma niteliği taşıyarak, suçu önceden engellemek, olayların gerçekleşmesi halinde polisin hızla bilgilendirilmesini sağlamak ve devam eden olaylara etkin ve hızlı bir şekilde müdahale edebilmek olduğunu belirtti.

Ayrıca, özel güvenlik görevlileri tarafından olay yerinde delillerin korunması ve polise teslim edilmesi, polis ile etkin iletişim ve koordinasyon sağlamak ve kamusal kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini ifade etti.

244 BİN ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ, 40 BİN GENEL KOLLUK KUVVETLERİNİN YARDIMCISI

GÜSOD Başkanı Turgay Şahan, genel güvenlik anlayışının önemli parçalarından birinin suçun önlenmesi olduğunu vurgulayarak, “Özel güvenlik görevlileri, görev aldıkları yerlerde genel kolluk kuvvetlerinin yardımcısı olarak düşünülmeli. KAAN Uygulaması sayesinde, özel kolluk kuvvetleri ile rahat iletişim kurulabildiği ve suçların önlenmesi veya caydırılması için bildirimler yapılabildiği için bu durum, özel kolluk tarafından birçok suçun önlenmesine yardımcı oldu. Uygulama, özel güvenlik izni verilen kamu hastaneleri, eğitim kurumları, havalimanları, alışveriş merkezleri, park ve bahçeler, toplu taşıma alanları gibi stratejik noktalarda, yaklaşık 244 bin özel güvenlik görevlisi ve 40 bin genel kolluk personeli ile etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bugüne dek, KAAN Uygulaması aracılığıyla oluşturulan iletişim kanallarından 92 bin 484 bildirim alındı ve bu bildirimler doğrultusunda 31 bin 659 kişiye adli ve idari işlem uygulandı. Özel güvenlik görevlilerinin KAAN Uygulaması üzerinden yaptığı bildirimler incelendiğinde; uyuşturucu, aile içi şiddet, çocuk kaçırma, kayıp çocuk, trafik kazası, taciz, silahlı olaylar, şüpheli paketler, aranan kişi ve araçlar, kesici ve delici alet kullanımı, bildiri dağıtımı, hırsızlık ve dolandırıcılık, yaralama, hakaret ve tehdit, intihar girişimleri ve sahte para gibi konularda bildirim yapıldığı görülmektedir” dedi.

“TOPLUM AÇISINDAN UYGULAMA YETERİ KADAR TANIYIKLIK BULAMIYOR”

KAAN Uygulaması, genel kolluk ve özel güvenlik çalışanlarının bilgi sahibi olduğu bir uygulama olsa da, toplumda yeterince bilinmediğini belirten ŞAHAN, “Bu konuda, STK’ların yapıları ile bir bilgilendirme çalışmasının genel kolluğa destek olmak adına yürütülmesinin faydalı olabileceğini düşünüyorum. Toplumda bilinirliğini arttırmak için basın veya sivil toplum örgütleri gibi farklı iletişim kanallarının devreye girmesi gerekiyor. Yetkililere dayanan bilgiye göre, KAAN Uygulaması’nın kapsamı gelecek yıllarda genişleyebilir ve bu sayede daha fazla kişi uygulamadan haberdar olacaktır” diye belirtti.

Bunun yanında, KAAN Uygulaması kapsamında çalışan özel güvenlik görevlileri, güvenlik yöneticileri ve güvenlik sorumlularının yanı sıra projede yer alan genel kolluk personeline Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan verilere göre, 1 Mart-1 Nisan 2022 tarihleri arasında toplam 152 bin 510 kişiye “KAAN Uygulaması Geliştirme Eğitimleri” düzenledi.

Bu eğitimler kapsamında “Özel Güvenlik ve Koruma” programına sahip olan üniversitelerin meslek yüksekokulu öğrencileri ve öğretim görevlileri de dâhil edildi ve bu kapsamda toplam 2 bin 28 kişi eğitim aldı.