Kansere karşı koruyucu Brokoliyi çok fazla haşlamayın!

Brokoli, kansere karşı koruyucu etkisi ve daha birçok faydasıyla öne çıkan bir sebze… Ancak suda haşlanarak pişirilen brokoli, özelliklerinin kaybolmasına neden oluyor. Brokolinin vitamin ve …

Brokoli, kansere karşı koruyucu etkisi ve daha birçok faydasıyla öne çıkan bir sebze… Ancak suda haşlanarak pişirilen brokoli, özelliklerinin kaybolmasına neden oluyor.

Brokolinin vitamin ve antioksidan deposu olmasının yanı sıra “glukozinolatlar” adı verilen etkili bileşenler içerdiğini paylaşan Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Bu bileşikler arasında özellikle ‘sülforafan’ ve ‘indol-3-karbinol’ün kolon, prostat, rektum, mide, meme ve akciğer kanserleri vakalarında etkili olduğu klinik çalışmalarda gösterilmiştir” dedi.

BROKOLİ BAĞIRSAKTAKİ YARARLI BAKTERİLERİ BESLİYOR

Brokolinin yüksek miktarda lif içerdiği için bağırsaklardaki yararlı bakterileri de beslediğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Yararlı bakteri sayısının artmasının vücudumuz için çok değerli olduğunu biliyoruz. Ayrıca brokoli filizi ve brokoli ekstreleri verilerek yapılan deneysel çalışmalarda kanser değerlerinde iyileşmeler gözlenmiştir” dedi.

DOĞRU PİŞİRME ÖNEMLİ

Brokolinin faydalarının görülebilmesi için doğru pişirmenin çok önemli olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Suda haşlayarak pişirdiğimiz brokolinin tüm bu özellikleri maalesef kayboluyor. Bu nedenle bilimsel gözlemlere göre öneri buharda birkaç dakika pişirmek ya da çiğ olarak tüketmektir. Çiğ olarak parçalayıp 30 dakika bekledikten sonra zeytinyağı ve limon ile çok başarılı ve güçlü bir detoks hazırlanır” dedi.