Karadeniz’de sel felaketi: 2 ölü, 1 kayıp

Yurdun büyük bölümünde etkili olan yağışlı hava Karadeniz illerinde hayatı olumsuz etkiledi. AFAD son durum raporunu paylaştı. Sele kapılan vatandaşlardan Amasya ve Samsun’da 2 kişi …

Yurdun büyük bölümünde etkili olan yağışlı hava Karadeniz illerinde hayatı olumsuz etkiledi. AFAD son durum raporunu paylaştı. Sele kapılan vatandaşlardan Amasya ve Samsun’da 2 kişi hayatını kaybetti. 9 kişi güvenli bir noktaya alınırken, Amasya’da kayıp bir kişiyi arama çalışmaları devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD, Amasya, Samsun, Sinop ve Kastamonu illerinde aşırı yağışlar nedeniyle sel ve su baskınları meydana geldiğini ve müdahale çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

AFAD ekiplerinin yanı sıra polis, jandarma, itfaiye, DSİ, ilçe özel idare, KGM, 112, UMKE, Kızılay, YEDAŞ ve belediye ekiplerinin gelen ihbarlara müdahale etmeye devam ettiği kaydedildi.

AMASYA’DA SELE KAPILAN 3 KİŞİDEN 1’İNİN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Amasya’da dün saat 16:50 sularında başlayan şiddetli yağış nedeniyle Amasya-Erzincan karayolunun 20. km’sindeki Kışlacık mevkiinde meydana gelen sel nedeniyle karayolu ulaşıma kapanmıştı. Ekiplerin çalışmaları sonucu ulaşım saat 22:00 itibariyle tek yönlü olarak trafiğe açıldı.

Saat 16:50 sularında Amasya Merkez Kışlacık Köyü Yukarı Şelale mevkiinde aşırı yağış nedeniyle 3 vatandaşın aracı sular altında kalmış, 1 kişi kurtarılmış, 1 vatandaşın cansız bedenine ulaşılırken 1 vatandaşı arama çalışmaları devam etmektedir.

SAMSUN’DA 1 VATANDAŞIN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Samsun’da Ladik ilçesi Tüfeklidere Mahallesi’nde bir aracın köprü üzerinde mahsur kaldığı ve araç içerisinde bir vatandaşın olduğu bilgisi üzerine harekete geçen ekipler, mahsur kalan vatandaşı kurtardı. Atakum, İlkadım, Canik ve Tekkeköy ilçelerinde eğitime 1 gün ara verilirken, Ladik İlçesi Alıçlı Mahallesi’nde sele kapılan 1 vatandaşın cansız bedenine ulaşıldı.

SİNOP’TA SON DURUM

Sinop’un Ayancık ilçesi Ayancık yolu üzerinde bulunan Yeniçam mevkiinde şiddetli yağış nedeniyle dere taştı.

Alınan bilgiye göre, olayda can kaybı ve yaralanma yaşanmadı.

Ayancık ilçesine bağlı Kestanelik köyünde mahsur kalan 8 kişi güvenli bir noktaya alınırken, Sinop-Ayancık karayolu Şerefiye Köyü mevkisinde köprünün tıkanması sonucu yolda su taşkını meydana geldi, köprü altı temizlendi.

Bu arada arama kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere Çankırı, Karabük, Bartın, Zonguldak, Bolu ve Düzce illerinden motopomp, vidanjör, kamyon ve ekskavatörlerle personel görevlendirildi.

KASTAMONU’DA DA YAĞIŞLAR ETKİLİ.. 30 KÖYE ELEKTRİK VERİLEMİYOR

Kastamonu’da dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış Bozkurt ve Çatalzeytin ilçelerinde etkili oldu. Şu an itibariyle herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmazken Bozkurt ilçesinde ulaşım aksadı, Çatalzeytin ve Abana ilçelerinde ise dere taşması meydana geldi.

Çatalzeytin ilçesi Paşalı köyü ile Sırakonak köyü arasındaki bağlantı heyelan nedeniyle koptu, ulaşımın riske girmesi nedeniyle Jandarma ekipleri şerit çekerek önlem aldı.

Toplam 30 köye elektrik verilememekte olup, İnebolu ilçesinde 1 köyde iletişim arızası bulunmaktadır. Kastamonu genelinde 38 köy yolu kapalı olup ilçelere ulaşımı sağlayan ana arterlerde herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Abana ilçesinde Hacıveli istikametinde su birikmesi nedeniyle ulaşım geçici olarak engellenmiştir. Yolda drenaj çalışmaları devam ediyor. Abana ile Bozkurt arasındaki ilçede ise su birikintisi nedeniyle ulaşım kısmen durdu. Çatalzeytin Paşalı ve Yunuslar köylerinde su taşkınlarının neden olduğu hasarlar onarıldı.

Bu arada AFAD, yağışın etkili olduğu bölgelere ilişkin yeni meteorolojik verileri paylaşarak vatandaşları uyardı.