Kayseri Pınarbaşı’nda sulama atılımı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi’nin Pınarbaşı ilçesindeki Yerüstü Sulama Suyu Tesisi ile 5 ilçede 5 mahallede 100 aileye bin 500 dekar …

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi’nin Pınarbaşı ilçesindeki Yerüstü Sulama Suyu Tesisi ile 5 ilçede 5 mahallede 100 aileye bin 500 dekar arazide sulama desteği sağladığını söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kayseri’de tarım ve hayvancılığı desteklemeye hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Kayseri’nin en büyük yüzölçümüne ve en fazla tarım arazisine sahip ilçesi olan Pınarbaşı’nda 5 mahallede Yüzey Sulama Suyu Tesisi (YAST) inşa edilerek hizmete alındı.

Kayseri’nin bir tarım şehri olması hedefiyle tarımsal projelere ağırlık veren ve yeni projelerle destek sağlayan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç önderliğindeki Kayseri Büyükşehir Belediyesi, tarım için önem arz eden sulama sistemleri ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

“ÇİFTÇİMİZ, ÜRETİCİMİZ BAŞIMIZIN TACI”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, çalışkan ve kadirşinas Kayseri çiftçisi ve üreticisinin her zaman yanında olduklarını belirterek, “Çiftçimiz ve üreticimiz başımızın tacıdır. Onların emeklerine ve teveccühlerine karşılık biz de projelerimizle, yatırımlarımızla ve desteklerimizle elimizi uzatıyor, onların güzel emeklerine omuz veriyoruz. Devlet millet el ele, omuz omuza üzerimize düşeni yapıyor, tarımımızı yapıyoruz. Şehrimizi bu konuda zirveye taşıyoruz. Çabalarımız çok şükür meyvelerini veriyor. Yatırımlarımızın ve desteklerimizin hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

SULAMA SAĞLANAN BİN 500 DEKAR ALAN İLE 100 AİLEYE TARIMSAL DESTEK

Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi’nin Pınarbaşı’nda ‘Aslanbeyli, Cinliören, Küçükgürleğen, Tersakan ve Yeregeçen’ mahalleleri olmak üzere 5 mahallede toplam 100 aileye 1.500 dekar araziyi Yüzey Sulama Suyu Tesisi ile buluşturarak destek olduğunu söyledi.

Proje kapsamında 5 mahallede yüzey sulama sistemlerinde toplam 6 bin 70 metre boru kullanılırken, sistem için gerekli araç ve ekipmanlar da tahsis edildi. Bu kapsamda Pınarbaşı ilçesine bağlı 5 mahallede; 2 adet havuz, 6 bin 70 metre boru, 40 adet su alma alıcısı, 2 adet su alma yapısı, 2 adet su alma yapısı, 2 bin 100 metre su iletim yapısı, beton kanal, kanal üzeri sanat yapıları ile toplam 153 lt/sn debiye sahip su kaynaklarından toplam 1500 dekar arazi sulamaya açılarak çiftçilerin kullanımına sunuldu.

VERİMİN İKİ KATINA ÇIKMASI HEDEFLENİYOR

Pınarbaşı sulama tesislerinde kapalı sistem sulama projeleri ile kıt su kaynaklarının su iletimi ve buhar kaybı önlenerek su kullanım randımanı yüzde 90’a ulaştı. Enerji kullanmadan arazi kot farkından yararlanılarak hayata geçirilen kapalı sistem sulama projeleri ile çiftçilerin modern sulama sistemleri olan basınçlı yağmurlama ve damla sulamayı enerji maliyeti olmadan kullanmaları sağlandı. Kapalı sistemlere uygun olmayan düşük eğimli arazilerde açık kanal sulama projeleri ile su uygulama randımanı yüzde 80’e ulaşırken, tüm bu etkenler sonucunda bölgedeki bitki deseni şeker pancarı, patates, mısır, yonca gibi endüstri bitkileri ile yonca gibi yem bitkilerine dönüşecek ve kuru tarıma göre verim iki katına çıkarak çiftçilerin gelir düzeyi artacak ve ülke ekonomisine katkı sağlanacak.