Kayseri’de engelli yayalar için özel proje

Kayseri Büyükşehir Belediyesi engelli yayaların güvenliği için özel bir projeye imza attı ve ‘Engelsiz Yaya Butonları’ projesi engelli vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, …

Kayseri Büyükşehir Belediyesi engelli yayaların güvenliği için özel bir projeye imza attı ve ‘Engelsiz Yaya Butonları’ projesi engelli vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, şehrin özel sakinleri olan engelli vatandaşların yaya yollarındaki güvenliği için özel bir projeyi hayata geçirdi. ‘Engelsiz Yaya Butonları’ adı verilen proje ile araç trafiğinin yoğun olduğu noktalarda engelli yayaların güvenli geçişi sağlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi, kentin tüm kesimlerine yönelik hizmetlerini çeşitlendiriyor ve zenginleştiriyor. Bu kapsamda Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı Akıllı Ulaşım Şube Müdürlüğü tarafından temin edilen Erişilebilir Yaya Butonları hizmet vermeye başladı.

160 ADET ERİŞİLEBİLİR YAYA BUTONU 20 KAVŞAKTA ÖZEL VATANDAŞLARIN HİZMETİNDE

‘Engelli Dostu, Engelsiz Kent Kayseri’ vizyonu çerçevesinde trafikte erişilebilirlik kısıtlamalarını aşmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan 160 adet Engelsiz Yaya Butonu, Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü ve ilgili sivil toplum kuruluşları ile yapılan istişareler sonrasında belirlenen 20 öncelikli kavşakta engelli vatandaşların hizmetine sunuldu.

PROJENİN YAYGINLAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Engelli vatandaşların erişilebilirlik sorunlarının çözümü için toplu taşıma aktarma noktalarından başlayarak, üniversiteler, hastaneler ve yaya sirkülasyonunun yoğun olduğu diğer noktalarda uygulamanın yaygınlaştırılması hedefleniyor.

“TRAFİKTEKİ GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYOR”

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Trafik Kontrol Merkezi Amiri Mahmut Büyüktepe, engelli bireyler için sağlanan erişilebilir yaya butonu hakkında teknik bilgiler verdi. Büyüktepe, erişilebilir yaya butonunun özellikle trafikte görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen ve yaygınlaştırılan bir uygulama olduğunu belirtti.

Erişilebilir yaya butonu hakkında teknik bilgiler veren Büyüktepe şunları söyledi: “Erişilebilir yaya butonumuz, görme engelli vatandaşlarımızın özellikle trafikte hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirdiğimiz ve yaygınlaştırdığımız bir uygulama. Bu uygulamada ürün üzerinde öncelikle hissedilebilir yüzeyler var. Ürünün ön yüzeyinde yayanın dokunarak talebi aldığı bir an var. Dokunduğu anda ‘Talebiniz alındı, bekleyin’ gibi bir uyarı veriyor. Bu uyarı ile birlikte görme engelli vatandaşın dokunduğu alanın üzerinde bir ok işareti yer alıyor. Ok işaretini eliyle hissederek gideceği yönün daire tespitini yapıyor. Bunu belirledikten sonra ters yöne gideceğini söylediği anda cihazın yan yüzeyinde hangi yöne gideceğinin krokisini oluşturduğumuz bir alan var. Yine hissedilebilir bir yüzey şeklinde.” dedi.

“BUTON SAYESİNDE GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ ALO 153 ÜZERİNDEN BİZE ULAŞABİLİRLER”

Büyüktepe, ‘Engelli bireylerin bu buton sayesinde bir Alo 153 çağrı merkezi numarası var. Görme engelli vatandaşlarımız 7/24 Alo 153’ten bize ulaşabilirler” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü

“Altta yolun başlangıcı, kaç şerit olduğu, hangi noktadan geçeceği ile ilgili kabartmalar var. Ona baktığımız zaman yol hakkında bilgi veriyor. Cihazın yerini belirtmek için görme engelli vatandaşlarımız için cihaz bekleme modundayken bip bip sesi çıkarıyor. Bip sesi yavaş ise kırmızı ışık yanıyor demektir, yani lütfen bekleyiniz. Bu ses hızlı ise geçiniz anlamına gelmektedir. Bu şekilde buraya gelen vatandaşları rahatsız etmeden, görme engelli vatandaşlarımıza da bulundukları konumu bildiriyor. Bir istek verdikten sonra normal bip moduna dönerek bekle ya da geç şeklinde sözlü uyarılarla işlemi tamamlıyor.”

Kayseri Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Ümmet Ekici ise Büyükşehir Belediyesi’nin görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıran bir uygulama başlattığına dikkat çekerek, “Ben her zaman sabah işe giden bir insanım. Türkiye’de ilk defa böyle bir aydınlatma ve sesli konuşma sistemini Büyükşehir Belediyemiz başlatmıştı. Aradan yaklaşık 25 yıl geçti ve Büyükşehir Belediyemiz tekrar böyle bir hizmet başlattı. Tabi teknoloji ilerledi, sistemler daha güzel oldu. Vatandaşlarımız lütfen duyarlı olsunlar, belediyelerimize itiraz dilekçeleri vermesinler, çünkü biz bunları rahatlıkla kullanıyoruz. Bunlar olmazsa kazalar olabilir, her zaman birilerine muhtaç olabiliriz. Bizim işimizi kolaylaştıran bir sistem. Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Kayseri’nin en önemli noktalarına bu sesli sinyalizasyonu kuruyorlar. Güzel bir şey, inşallah halk otobüslerinde de bu sistemi bekliyoruz, çok teşekkür ediyorum.”

Kayseri Altınokta Kadın Kolları Başkanı üniversite öğrencisi Hanife Çetinkaya ise Kayseri’de bu hizmetin olmasının çok güzel olduğunu belirterek, “En azından yönümüzü bulabiliyoruz, geçeceğimiz ışıkları öğrenebiliyoruz ama halkımız bu konuda çok duyarsız. Şikayetler oluyor, cihazlarımız bozuluyor, aynı sağduyuyu onlardan da bekliyoruz, bizim yerimizde olsalar onlara bu şekilde zarar vermezdik” dedi. Çetinkaya ise hizmetten duyduğu memnuniyeti dile getirerek yetkililere teşekkür etti.