Kayseri’de fosil kazıları başlıyor

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın titizlikle takip ettiği fosil kazı çalışmalarında yeni bir dönem başladı. Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde bulunan Yamula Barajı çevresindeki eski …

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın titizlikle takip ettiği fosil kazı çalışmalarında yeni bir dönem başladı.

Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde bulunan Yamula Barajı çevresindeki eski Taşhan, Çevril, Emmiler ve Hırka bölgelerinde 2018 yılının Eylül ayında başlayan kazılar, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni, Kayseri Müzesi’nin himayesinde ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda devam ediyor.

Kayseri’nin paleontolojide dünyadaki referansı olacak arkeolojik fosil kazıları bu dönem de devam ederken, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Antropoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Pınar Gözlük Kırmızıoğlu, Kazı Heyeti Bilimsel Danışmanı ve beraberindeki heyet Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin bir açık hava müzesi olduğuna dikkat çekerek, “Kadim şehrimiz paleontoloji ve fosil alanında büyük zenginliklere sahip. Gerek Kızılırmak havzası olarak bilinen Yamula bölgesinde gerekse Mimar Sinan’ın doğduğu Ağırnas bölgesinde yapılan kazılar bilim insanlarını ve bizleri heyecanlandırmaya devam ediyor. Bu anlamda fosil kazılarını sürdüren Sayın Okşan ve değerli ekibine teşekkür ediyoruz” dedi.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin paleontolojik tarihinin yeniden yazılacağını ve Paleontoloji Müzesi inşaatının hızla devam ettiğini belirtti. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Antropoloji Bölüm Başkanı Prof Dr. Okşan Başoğlu da kazılara ilk günden itibaren verdiği destekten dolayı Başkan Büyükkılıç’a teşekkür etti.

DÜNYANIN GÖZÜ BU KAZILARDA

Ayrıca geçtiğimiz aylarda fosil kazılarını yerinde inceleyen dünyaca ünlü antropolog ve dünyanın en önemli paleoantropologlarından Prof Dr. Tim White, bu kazıların uluslararası standartlarda çok önemli olduğunu ve Ankara, İzmir, İstanbul gibi şehirlerde bile bulunmayan fosil müzesinin Kayseri’de bulunmasının Türkiye’de bir ilk olacağını söyledi. Öte yandan geçtiğimiz yıllarda Kayseri’ye gelen dünya paleontoloji camiasının önde gelen isimlerinden Doç Dr. Juha Saarinen, Yamula Barajı kıyısında bulunan ve fillerin atası olarak bilinen Choerolophodon Pentelici’nin tam kafatası fosilinin dünyada tek örnek olacağını söyledi.