Kayseri’den Türkiye’ye örnek olacak kütüphane projesi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin 11. kütüphanesi olan Fuat Attaroğlu Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu’nda incelemelerde bulunan Başkan Büyükkılıç, bu projenin Türkiye’ye örnek olacağını belirterek çocukların hem …

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin 11. kütüphanesi olan Fuat Attaroğlu Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu’nda incelemelerde bulunan Başkan Büyükkılıç, bu projenin Türkiye’ye örnek olacağını belirterek çocukların hem sosyalleşeceğini hem de donanımlı hale geleceğini vurguladı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, geleceğin teminatı olan çocukların zihinsel gelişimi ve keyifli vakit geçirmeleri için hayata geçirilecek olan Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu’nu ziyaret etti.

Kocasinan İlçesi Bozantı Caddesi üzerinde kütüphane ve müzik okulunun yanı sıra oyun alanları, kafeterya ve sinema salonu gibi çeşitli aktivitelerin yer alacağı çok amaçlı Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu’nun yapımına ilişkin proje tamamlandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın prensibiyle hayata geçirilen Fuat Attaroğlu Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu’nda sona gelindi: “Ağaç yaşken eğilir” ilkesiyle hayata geçirilen Fuat Attaroğlu Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu açılışa hazır. Büyükşehir Belediyesi’nin 11. kütüphanesi olacak projeyi inceleyen Başkan Büyükkılıç, son durum hakkında bilgi aldı.

İnceleme sırasında Büyükkılıç’a Genel Sekreter Hüseyin Beyhan, Genel Sekreter Yardımcıları Hamdi Elcuman, Ali Hasdal ve daire başkanları eşlik etti. Bölümleri tek tek gezen Başkan Büyükkılıç, sinema salonu, masal atölyesi, bilgisayar odası, kütüphane, etüt odası, müzik atölyesi ve oyun grupları gibi derslikleri inceledi.

Büyükkılıç burada yaptığı açıklamada, “Bu nesil şanslı nesil, çocuklarımız için ne yapsak azdır. Beklenen kütüphanemiz 11. kütüphane olarak çocuklarımız için hazır. Çocuklarımızın hem zihinsel hem de bedensel gelişimlerini güzelleştirmek, artırmak ve katkı sağlamak amacıyla bu kütüphaneyi hayata geçiriyoruz” dedi.

Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu projesinde çocukların hem sosyalleşeceğini hem de müzik, resim ve sinema atölyeleri, oyun alanları, kütüphaneler, bilgisayar ortamı ile donatılacağını vurgulayan Başkan Büyükkılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “15 bin civarında kitap ve dijital kitapların yer aldığı kütüphanemiz şehrimize ve çocuklarımıza yakışıyor. Kütüphanemizi hazır hale getirdik, çocuklarımız burada etkinliklerine başladı. Yakın zamanda tanıtmak amacıyla kamuoyu ile paylaşacağız ve o sevinci vatandaşlarımızla paylaşacağız. Emeği geçenlere, hayırseverin desteğiyle yapılan çalışmalara teşekkür ediyor, hayırsever Fuat kardeşimizi rahmetle anıyorum” dedi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR PROJE

Bu projenin Türkiye’ye örnek olacağına işaret eden Memduh Büyükkılıç, “Bu bir örnek teşkil edecek ve bu tür beklentileri artırarak devam ettireceğiz. Yine Millet Bahçemizde Kültür Bakanlığımız ile birlikte yapmış olduğumuz bir kütüphane çalışması da hızla devam etmektedir. Hayırlı, uğurlu olsun, açılışında buluşalım” dedi.

Kütüphaneye kayıt yaptırmak için gelen vatandaşlar ve çocuklar ile de samimi ve sıcak bir sohbet gerçekleştiren Başkan Büyükkılıç’a Osman isimli bir çocuk kayıt yaptırmak için geldiğini söyledi. Çocukların anneleri ise “Böyle güzel imkânlar sağladığınız için çok teşekkür ediyoruz, çok mutluyuz. Her yerde çocuklar için özel şeyler yapıyorsunuz. Kalbimiz sizinle” diye konuştu. Büyükkılıç, ‘ağaç yaşken eğilir’ ilkesini hatırlatarak, “Diğer kütüphanelerimizde de çocukları önemsiyoruz. Ağaç yaş iken eğilir derler. Biz milletimizin sağduyusuna ve irfanına güveniyoruz. Sizlere layık olabildiysek ne mutlu bize. Başkanımıza ve ekibine başarılar diliyoruz” dedi.

TANITIM TÖRENİ DÜZENLENECEK

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve hayırsever Fuat Attaroğlu, Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu Projesi için yakında bir tanıtım töreni düzenleyecek. Her yaştan ve her yetenekten çocuğun eğitim, bilgi ve kişisel gelişim ihtiyaçlarını karşılayacak kaynak ve hizmetleri sunacak olan bu özel proje, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği 11. kütüphane olacak.

PROJEDE NELER YER ALIYOR?

Proje, çocukların kitap okuyabilecekleri, oyun ve müzik gibi farklı atölyelere katılabilecekleri, film izleyebilecekleri kapsamlı bir kütüphane projesi olarak tasarlandı. Ayrıca bahçede yer alan oyun grupları ve etkinlik alanı çocuklar için hem eğitici hem de öğretici olurken, bina 750 metrekare oturma alanı, 350 metrekare etkinlik alanı ve zemin kattan oluşuyor.

Kütüphanede mini oyun odası, atölyeler, sinema salonu, çocuk oyun alanı ve kafeterya bulunurken, projede kütüphane birimlerine hizmet verecek danışma, bekleme ve dinlenme bölümü, idari ofisler ve arşiv de yer alıyor.