Kocaeli Belediye Başkanı Duyurdu! 8 milyon ton çamur temizlenecek

5 Haziran Dünya Çevre Günü ile başlayan Türkiye Çevre Haftası kapsamında Kocaeli’de bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. “Temiz Deniz, Temiz Dünya” sloganıyla düzenlenen programda konuşan Başkan …

5 Haziran Dünya Çevre Günü ile başlayan Türkiye Çevre Haftası kapsamında Kocaeli’de bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. “Temiz Deniz, Temiz Dünya” sloganıyla düzenlenen programda konuşan Başkan Büyükakın, “Sizlere daha temiz bir dünya bırakmak için çalışıyoruz. İzmit Körfezi’nden 8 milyon ton çamur temizleyeceğiz” dedi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde başlayan Türkiye Çevre Haftası kapsamında ilk program Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Çevre Haftası ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü programı bu yıl “Temiz Deniz Temiz Dünya” sloganıyla kutlanmaya başlandı. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde ilk program İzmit Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Programda Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mesut Önem Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Ardından program Seka Park Uçurtma Tepesi’ne taşındı. İkinci çelenk Seka Park iskelesinden İzmit Körfezi’ne bırakıldı.

“8 MİLYON TON ÇAMUR TEMİZLEYECEĞİZ”

Programda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Gıda insan hayatı için son derece önemli. Ama özellikle küresel iklim değişikliğinin yarattığı tehditler nedeniyle dünya gıda açısından bir riskle karşı karşıya. Peygamber Efendimiz bize diyor ki; ‘Kıyametin kopacağını bilseniz bile toprağa bir fidan dikiniz’. ‘Dere kenarında abdest alsanız bile israf etmeyiniz’ diyen çevreci bir Peygamberimiz var. Mustafa Kemal Atatürk diyor ki; ‘Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmalıyız’. Bundan sonra size düşen görev ne biliyor musunuz? Muasır medeniyetler seviyesini belirlemek. Tüm kamu kurumlarımızla birlikte çevremizi korumak ve sizlere daha güzel bir dünya bırakmak için çalışıyoruz. Şimdi İzmit Körfezimizi temizlemeye başladık. İzmit Körfezi’nde 8 milyon ton çamur birikmiş durumda. Bu çamuru temizleyerek sizlere daha güzel ve temiz bir deniz bırakacağız. Marmara’da 2, Karadeniz sahillerinde 7 olmak üzere 9 mavi bayraklı plajımız var. Bunları sizler için yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Şimdi siz bize bir söz vereceksiniz. Türkiye’yi dünyaya örnek olacak bir ülke haline getirmek için çalışacaksınız. Bizim yerimize gelip hizmetleri siz yapacaksınız” dedi.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediyesi Atık Pil Toplama Kampanyası kapsamında en çok atık pil toplayan Derince İbni Sina İlkokulu Müdürü Adnan Balkan ve öğrencilere ödüllerini verdi. En çok elektronik atık toplayan İzmit Muallim Naci Anadolu Lisesi müdürü ve öğrencileri ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın elinden aldı. En Çok Bitkisel Atık Toplayan Gebze Koç Ortaokulu Müdürü ve öğrencileri ise ödüllerini Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Nuh Zafer Cantürk’ten aldı. Ödül alan 3 okul, kazandıkları teknoloji setlerini 6 Şubat’ta merkez üssü Hatay olan depremde ağır yara alan Defne ilçesindeki okullara hediye etti.