Kocaeli, kültürde İstanbul’u geçti

13. Kocaeli Kitap Fuarı, büyüleyici bir açılışla başladı. Fuarın onur konuğu Ümit Meriç’in programdaki konuşmasında, Kocaeli’nin kültürel anlamda İstanbul’u aştığını belirtti. KOCAELİ (İDFA) – Kocaeli …

13. Kocaeli Kitap Fuarı, büyüleyici bir açılışla başladı. Fuarın onur konuğu Ümit Meriç’in programdaki konuşmasında, Kocaeli’nin kültürel anlamda İstanbul’u aştığını belirtti.

KOCAELİ (İDFA) – Kocaeli Metropolitan Belediyesi tarafından bu yıl 13. defa düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı için özel bir açılış töreni gerçekleştirdi. Açılış töreni, Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi ve Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, davetliler, vatandaşlar ve bu yılın onur konukları, ünlü sosyolog ve yazar Prof. Dr. Ümit Meriç ve çok sayıda halk katıldı. Ünlü tenor Hakan Aysev, Dilek Türkan ve Ayfer Vardar’ın yer aldığı “Şehri Okuyan İnsan” başlıklı özel açılış programı, kitapseverlere unutulmaz bir akşam yaşattı. Gecede, Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçısanı Ufuk Aşar, İhsan Özer yönetimindeki orkestre eşliğinde, şehrin ve müziğin birlikteliğini anlatan hikayeler sundu.

KOCAELİ’NİN KÜLTÜR ATMOSFERİ İSTANBUL’A TAŞINMALI

Açılış programında konuşan 13. Kocaeli Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu Prof. Dr. Ümit Meriç, Kocaeli’nin kültür ve sanat açısından İstanbul’u geçtiğini ifade etti. Meriç, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a Kocaeli’nin kültürel atmosferini İstanbul’a taşıması çağrısında bulundu ve ekledi: “İstanbul’un tüm sanatçıları bu gece burada olabilirdi. Onların da bu güzel anları yaşamasını dilerdim. Buradaki sanatçılar İstanbul’daki sanatçılardan daha iyi performans gösterdiler. Bir İstanbullu olarak, bu gecenin İstanbul’da da tekrarlanmasını diliyorum. Bu muhteşem geceyi yaşamamızı sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı, Vali ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.”

OKUNACAK PEK ÇOK EŞYA VAR

Meriç, 77 yıl süren yaşamının 70 yılını kitaplar ve yazılarla geçirdiğini belirterek, “Henüz okuma yazma bilmediğim bir dönemde babamın 11 ciltlik kütüphanesinde Shakespeare’in 3 ciltlik Fransızca çevirisinin parçalarına baktığım bir günü hatırlıyorum.” dedi. Ayrıca, Meriç, Kocaeli’ndeki 13. Kitap Fuarı’nda birçok değerli yayınevleri, yazarlar ve kitapseverlerin katılımının okunacak pek çok farklı esere olanak sağlayacağını söyledi.

DOĞU MARMARA’NIN KİTAP FUARI

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Kitap Fuarı’nın halihazırda Doğu Marmara Kitap Fuarı niteliği taşıyacağını ifade etti ve “Kitap okumayı ve yazmayı teşvik etme çabalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.” dedi. Başkan Büyükakın “Bir şehirde ne kadar kitap okunursa ve ne kadar çok eser yazılırsa, o şehrin kültürel yaşamı da o kadar zengin olur.” dedi ve bu hedefle 13. defa Kocaeli Kitap Fuarı’nı düzenleme azim ve kararlılığı ile devam ettiklerini belirtti.

TEBRİKLER BAŞKANIMIZ!

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli’nin bir medeniyet başkenti olduğuna dikkat çekti ve Türkiye’nin bilim, sanayi, inovasyon ve teknoloji başkenti olduğunu ifade etti. Yavuz, “Eğer özgür ve bağımsız bir şekilde yaşamak istiyorsak, bilim ve teknolojiyi geliştirmeliyiz. 40 farklı medeniyete ev sahipliği yapan ve hiçbirinin kalıcı olmadığı bir yerde daha fazla okumalı ve üretmeliyiz. Büyükşehir Belediye Başkanımızı kutluyorum. Bu etkinliği kente kazandırdığı için teşekkür ediyorum.” dedi.