Kocaeli’nin Hayal Tırı Yollarda

Tiyatro sanatı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından Gezici Tır Tiyatrosu aracılığıyla tiyatroya erişemeyen çocuklara sunuluyor. KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, tiyatroya …

Tiyatro sanatı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından Gezici Tır Tiyatrosu aracılığıyla tiyatroya erişemeyen çocuklara sunuluyor.

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, tiyatroya erişemiyecek durumda olan çocukları Gezici Tır Tiyatrosu ile tiyatroyla buluşturuyor. Bu çerçevede, Şehir Tiyatroları’nın Geleneksel Türk Tiyatrosu Birimi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile Akmeşe, Hakkaniye ve Gündoğdu ilkokullarına geleneksel gölge sanatı oyunu “Hayal Perdesi”ni getirdi. Şehir Tiyatroları, geleneksel kültürümüzü çocuklarla buluşturarak, onları büyük bir sevinçle karşıladı.

TİYATRO TIR DORSESİ

Özel olarak tasarlanan proje ile Tır dorsesi, tiyatroya ulaşamayan okullara tiyatroyu getiriyor. Şehir Tiyatroları’nın Tır dorsesinde çocuklara sunduğu popüler gölge oyunu “Hayal Perdesi”, Hacivat ve Karagöz’ün hikayesini anlatıyor. Şehir Tiyatroları, bu oyunla bir yandan tiyatro sanatını tanıtırken diğer yandan da öğrencilerin duygu ve düşüncelerine değer katıyor. Bu projede; ‘Hayali’ Erdoğan Hasan Cengiz, ‘Yardak’ Emre Işık, ‘Dayrezen’ İlker Bağlam gibi isimler bulunuyor. 2022 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hayali Erdoğan Hasan Cengiz’e somut olmayan Kültürel Miras taşıyıcısı unvanını vermişti. Öğrenciler, gölge oyununu izledikten sonra Hüseyin Dilan’ın tasvir sergisini ziyaret ettiler.

Gündoğdu İlkokulu Müdürü Abdullah Ünüvar, Tır Tiyatrosu’nun okulda düzenlediği etkinliği değerlendirirken, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime olan katkısını belirtti. Ünüvar, “Diğer milletler kendi kahramanlarını dünya çapında tanıtırken, biz gerçek kahramanlarımızı yeterince ön plana çıkarıyor muyuz? Bu proje, eğitim açısından çok değerli. Başkanımız Tahir Büyükakın’a ve Şehir Tiyatrosu oyuncularına minnettarız” dedi. Tiyatro gösterimini beğenen ve keyif alan öğrenciler Ahmet Hakan Yıldırım ve Ela Erel de teşekkürlerini dile getirdiler. Yıldırım ve Erel, Büyükşehir’e teşekkür ettiklerini belirttiler.