‘Kontrabat’ Artvin’den dünyaya açılıyor

Kontrabat adlı kısa film, 1940’li yılların İkinci Dünya Savaşı hazırlığı ve kıtlık dönemini işliyor ve yakında uzun metraj film olarak dünya genelinde yayınlanacak. Kontrabat filmi …

Kontrabat adlı kısa film, 1940’li yılların İkinci Dünya Savaşı hazırlığı ve kıtlık dönemini işliyor ve yakında uzun metraj film olarak dünya genelinde yayınlanacak.

Kontrabat filmi hakkında konuşan Tarkan Yılmaz, filminin sinematik bir adaptasyonla global bir izleyici kitlesi kazanacağını ifade etti. Proje Koordinatörü Tarkan Yılmaz, Herkes Duysun için yaptığı açıklamada “Kontrabat adında bir kısa film yaptık. Filmin hikayesi başlangıçta kısa film formatına uygundu fakat sonrasında hikayenin kısa filme sığmayacağını ve global bir çıkış yapması gerektiğini fark ettik. Bu sebeple, uzun metraj film yapmayı ve uluslararası festivallerde yer almayı hedefleyen çalışmalara başladık. Ben hikayenin yazarıyım. Uzun metraj film haline getirmeden önce, İstanbul ve Ankara’dan katılan ekip arkadaşlarımızla birlikte çalıştık. Kültür Bakanlığı’ndan da onaylarını aldık. Artvin’den dünya çapında yayınlanabilecek bir proje oluşturduk. Projemiz hâlihazırda tüm görüştüğümüz kişiler tarafından beğeniliyor. Canlandırılması için çok az zaman kaldı” dedi.

FESTİVALLERİN ARDINDAN SİNEMA…

Yılmaz, Kontrabat’ın bir dönem filmi olduğunu belirtti ve “Film, 1940’lı yılları konu alıyor. Hikaye, gerçek bir olaydan yola çıkarak hayali bir dünyada devam ediyor. Gerçek ve kurgu bir yerde kesişiyor ve biz bunu entegre ettik. Film, İkinci Dünya Savaşı’nın hazırlık aşaması, kıtlık ve açlık dönemlerinde geçiyor. Onlar aslında tüm zamanların en büyük sorunlarından biri olan bir vergi sorunlarıyla uğraşıyorlar ve hikaye burada başlıyor. Sonrasında hikaye, Gürcistan sınırlarına kadar uzanıyor. Festivallere katıldıktan sonra filmimiz sinemalarda da gösterilecek. Ön görüşmeler gerçekleştirildi” şeklinde ifade etti.