Konya Selçuklu’da çevre ve sıfır atık bilinci yaygınlaşıyor

Konya’da Selçuklu Belediyesi çevre ve sıfır atık konusunda farkındalık oluşturmak için yıl boyunca gerçekleştirdiği faaliyetlerle çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Konya Selçuklu’da sıfır atık bilinci yaygınlaşıyor. Selçuklu …

Konya’da Selçuklu Belediyesi çevre ve sıfır atık konusunda farkındalık oluşturmak için yıl boyunca gerçekleştirdiği faaliyetlerle çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Konya Selçuklu’da sıfır atık bilinci yaygınlaşıyor.

Selçuklu Belediyesi çevre ve sıfır atık çalışmalarıyla öncü olmaya devam ediyor. Özellikle GES projesi, Atık Kumbaram ve kompost üretimine yönelik çevre çalışmaları geleceğin Selçuklu’suna katkı sağlıyor.

Selçuklu Beleidyesi’nin çevreye verdiği değer doğrultusunda mevcut enerjiyi en verimli şekilde kullanmak amacıyla belediye hizmet binası ve Tropikal Kelebek Bahçesi’ne kurulan GES panelleri ile 1 milyon 726 bin 684 Kilowatt saat enerji üretimi gerçekleştirildi. Bu sayede 169 bin 123 ağacın kesilmesi önlendi. Bağrıkurt Mahallesine kurulacak GES Panelleri için de çalışmalar hızla devam ediyor.

ATIK KUMBARAM PROJESİ YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Selçuklu Belediyesi, geçtiğimiz günlerde hayata geçirdiği ve büyük beğeni toplayan “Atık Kumbaram” Projesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından düzenlenen 3. Sıfır Atık Zirvesi’nde en iyi uygulama ödülünü aldı. Bu çalışmaları ilçe geneline yaymayı hedefleyen ve gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir çevre ve dünya bırakmak isteyen Selçuklu Belediyesi, ilçe genelinde 4 farklı noktada Atık Kumbaram noktaları ile hizmet veriyor.

KOMPOST ÜRETİMİ İLE ATIKLAR ORGANİK GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR

Çevre projeleriyle başarılı çalışmalara imza atan Selçuklu Belediyesi, atıklardan organik gübre elde ederek ekonomiye katkı sağlıyor. Özellikle pazar yerlerinde çim biçme ve ağaç budama işlemlerinin ardından kalan atıklar önce toplanıyor, ardından yapılan işlemlerin ardından üretilen kompostlardan organik gübre elde ediliyor. Selçuklu Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ekiplerinin işbirliği ile yürütülen çalışmalarda 1060 ton kompost üretti. Bu çalışmalar kapsamında son bir yılda 28 bin 740 ton değerlendirilebilir atık milli ekonomiye geri kazandırıldı.