Konya’daki İçme Suları Artık Boşa Gitmeyecek!

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, içme suyu dışında kullanım ihtiyacı duyulan suyun, tarım, inşaat, genel hizmetler, yol yapımı, temizlik ve yeşil alan sulamalarında yangın …

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, içme suyu dışında kullanım ihtiyacı duyulan suyun, tarım, inşaat, genel hizmetler, yol yapımı, temizlik ve yeşil alan sulamalarında yangın musluklarından alınması yerine Kartlı Tanker Dolum Sistemi’ni ilk kez Türkiye’de uygulamaya koydu.

KONYA (İGFA) – Küresel ısınmanın yoğun etkisini hisseden Konya’da, suyun verimli ve tasarruflu bir şekilde kullanılması, su kaynaklarını korumak ve sürdürülebilir su kullanımını teşvik etmek amacıyla KOSKİ Genel Müdürlüğü çeşitli çalışmalar yürüttü. Bu çalışmalardan biri olan Kartlı Tanker Dolum Sistemi sayesinde önemli bir su tasarrufu sağlanacak.

Yol altyapısının hazırlanmasında, temizlikte, yeşil alanda, ağaçlarda, bahçede ve tarım sulamalarında yangın hidrantlarından su alınmasını engellemek ve içme suyunun verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla Kartlı Tanker Dolum Sistemi kullanılmaya başlandı.

Yeni sistem ile birlikte inşaat, yol yapım, temizlik, park ve bahçe sulamaları gibi hizmetlerde yangın hidratları ve kuyulardan tankerlerle kontrolsüz su temin edilmesi önlenmiş olacak. Konya merkezinde KOSKİ tarafından belirlenen ve aktifleştirilen 21 pasif kuyudan ihtiyaç duyulan su sağlanacak.

ARTIK İÇME SUYUNUN İSRAFI ÖNLENECEK

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, su kaynaklarını korumak ve suyun verimli kullanılmasını teşvik etmek için Türkiye’de ilk kez uygulanan ve inovatif bir proje olan Kartlı Tanker Dolum Sistemi’ni hayata geçirdi. Bu sistem ile su kullanım miktarı da ölçülebilir hale gelecektir. Ayrıca, Konya Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve yüklenici firmalar, park ve bahçeler, genel hizmetler, inşaatlar, yol yapım işleri, temizlik ve tankerle su temin ihtiyacı olan tüm özel ve tüzel kişiler, yeni sistem üzerinden ön ödemeli ve kartlı dolum yöntemiyle tahsis edilen kuyulardan su temin edeceklerdir.

Bu hizmetten yararlanmak isteyen kişiler, Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü Abone İşleri’nden gerekli kartları alabileceklerdir.