Kredi Faiz Oranlarında Büyük Değişim: Yüzde 50’nin Altı Artık Zor!

Kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş, vatandaşların ve yatırımcıların krediye olan talebini azalttı. Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, yüzde 50’nin altındaki faiz oranlarının artık gerçekçi …

Kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş, vatandaşların ve yatırımcıların krediye olan talebini azalttı. Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, yüzde 50’nin altındaki faiz oranlarının artık gerçekçi olmadığını belirtti.

Yüksek faiz dönemine girmemizle birlikte, vatandaşların düşük faizli kredilere olan ilgisi azaldı. Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, insanların düşük faizli kredilere ne kadar alışkın olduklarını belirterek, faiz oranlarının yüzde 50’nin altına inmesinin şu an için gerçekçi olmadığını vurguladı. Baştuğ, “Düşük faiz oranlarına alışkın olan müşteri segmenti hala bu oranları bekliyor, fakat bu artık gerçekleşmesi zor bir durum” şeklinde konuştu.

Ekonomik Politikalar ve Faiz Oranları Arasındaki İlişki

Ekonomik politikalardaki değişiklikler sonrasında faiz oranları enflasyon rakamlarıyla birlikte hareket etmeye başladı. Bu durum, finansman ihtiyacı olan yatırımcıları ve bireyleri olumsuz etkiledi. Genel Müdür Recep Baştuğ, kredilere olan talebin düşmesinin faiz oranlarıyla yakından ilgili olduğunu ve yüzde 40-50 aralığında faizle kredi verilmesinin şu an için zor olduğunu ifade etti.

Bankaların Kredi Politikaları Nasıl Değişiyor?

Recep Baştuğ, bankaların kredi konusundaki rolünü, “Müşteriden aldığımız parayı sanayiciye aktarıyoruz. Faiz marjlarına dikkat ediyoruz. Eğer maliyet yüzde 40 ve üzerine ek olarak zorunlu karşılık maliyeti ekleniyorsa, yüzde 20 faizle kredi bekleyenlerin bu beklentilerini karşılamak zor” şeklinde açıkladı. Baştuğ, geçmişte bazı bankaların uygun faiz oranlarıyla kredi verdiklerini, ancak bu durumun artık sürdürülebilir olmadığını vurguladı.

“PİYASA HENÜZ DENGELENMEDİ”

Baştuğ, Türk Lirası cinsinden kredi kullanarak yatırım yapma ortamının henüz hazır olmadığını belirtti. Mevcut enflasyon seviyeleri ve regülasyonlarla yaşadıklarını ifade eden Baştuğ, “Kredi büyüme oranları şu anda belirlenen sınırların altında” şeklinde bilgi verdi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, 2024’te enflasyon muhasebesine geçiş olabileceği yönündeki söylemlerine de değinen Baştuğ, bu geçişin beklendiğini belirtti.

KKM Hesaplarındaki Dönüşüm Oranları

Garanti BBVA Genel Müdürü, Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarındaki Türk Lirası dönüşüm oranının yüzde 50’leri bulduğunu belirtti. Ayrıca, yabancı para cinsinden olan KKM hesaplarında, vadesi dolanların yaklaşık yüzde 6’sının Türk Lirası standart mevduata döndüğünü ifade etti. Baştuğ, döviz kurlarında büyük bir değişim yaşanmazsa bu dönüşüm oranlarının devam edeceğini belirtti.