Kuzuyayla, Kocaeli’deki sosyal alanlarda yogun çalışmalar devam ediyor

Kocaeli Kartepe Teleferik projesinde alt ve üst yapı çalışmaları devam ederken, Kuzuyayla’da doğaseverler için sosyal alanlar hazırlanmaktadır. KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek …

Kocaeli Kartepe Teleferik projesinde alt ve üst yapı çalışmaları devam ederken, Kuzuyayla’da doğaseverler için sosyal alanlar hazırlanmaktadır.

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan ve 50 yıl süren hayalleri gerçeğe dönüştürecek olan Kartepe Teleferik projesinde, tüm hızla ilerlemeler devam etmektedir. Kuzuyayla Tabiat Parkı’nda 200 bin metrekarelik bir alanda proje kapsamında çalışmalar yapılmaktadır. Alt ve üst yapı çalışmalarının koordineli bir şekilde yürütüldüğü bu proje, özenli bir biçimde ilerlemektedir. Kuzuyayla, büyük talep göreceği düşünülüyor ve doğaseverler arasında popüler bir seçenek haline gelecektir.

200 BİN METREKARELİK BİR ALAN

200 bin metrekarelik projenin kapsamında piknik alanları, doğalgazlı mangal alanı, restoran, mescit, tiny house alanı, karavan kamp alanı, otopark, doğa okulu, fayton café ve alışveriş noktaları yer alacak. Yüzde 40’ı tamamlanan restoran, 285 kişiye aynı anda hizmet verebilecek kapasitededir. Diğer alanlardaki çalışmalar da koordineli bir şekilde ilerliyor.

DERBENT-KUZUYAYLA ARASI

Derbent ile Kuzuyayla arasındaki teleferik hattında çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Kartepe Teleferik hattı 4 bin 695 metre uzunluğunda olacaktır. Sistem, tek halat, ayrılabilir klemens ve 10 kişilik kabinleri içeriyor. Teleferik projede 2 istasyon ve 73 kabin bulunacak. Saatte bin 500 kişi taşıyabilecek teleferik hattının yükseklik farkı bin 90 metre olacaktır. Başlangıç yüksekliği 331, varış yüksekliği ise 1421 metre olacak ve iki istasyon arası mesafenin 14 dakika sürecektir.

ALT YAPI ÇALIŞMALARI DA DEVAM EDİYOR

Bunun yanında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bölgeye yönelik yatırımlarını sadece üst yapı ile sınırlı tutmamaktadır. Büyükşehir Belediyesi, alt yapı için içme suyu ve atık su hatları üzerinde de çalışmalar sürdürmektedir. Çalışmaların tamamlanmasının ardından, yeni sosyal tesislerin inşa edileceği bölgenin içme suyu ve atıksu gereksinimleri karşılanmış olacak. Belediye tarafından gerçekleştirilen çalışmalar tamamlandığında, Kuzuyayla’nın çok sayıda ziyaretçi ağırlaması beklenmektedir.