Lise öğrencilerinden Birleşmiş Milletler konferansı simülasyonu

Manisa Hasan Türek Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen Hasan Türek Anadolu Lisesi Model Birleşmiş Milletler (HTALMUN) Konferansı, Manisa’da bedesten nikah salonunda başladı. Açılışa Yoğun Katılım HTALMUN …

Manisa Hasan Türek Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen Hasan Türek Anadolu Lisesi Model Birleşmiş Milletler (HTALMUN) Konferansı, Manisa’da bedesten nikah salonunda başladı.

Açılışa Yoğun Katılım

HTALMUN Konferansının açılışına Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Demir, Yunusemre İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Levent Çimen, Manisa Hasan Türek Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Bozoğlu, öğretmenler ve Manisa’daki birçok öğrenci katıldı.

Eğitim Projelerine Destek

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş, okulların yaptığı projeleri desteklediklerini belirterek, HTALMUN’da emeği geçenlere teşekkür etti.

Manisa Hasan Türek Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Bozoğlu, konferansın amacını şu şekilde ifade etti:

“Manisa Hasan Türek Anadolu Lisesi Model Birleşmiş Milletler Konferansı (HTALMUN) amacı farklı düşünce ve karaktere sahip delegelerin güncel dünya sorunlarını çeşitli yönlerden ele alarak bu sorunlara olası çözümler üretecekler ve bunları yaparken farklı sınıf ve okullardan yeni arkadaşlar edinecekler. Öğrencilerin kendilerine olan güvenlerini tazelemek, ifade yeteneğini geliştirmek, kendi fikirlerini insanlara rahatça sunabilmek ve bunların arkasında nasıl davranacağına dair fikirler vermektir.”

Model United Nations (MUN) Nedir?

MUN (Model United Nations), genellikle öğrencilerin katıldığı bir simülasyon programıdır. Katılımcılar, farklı ülkelerin temsilcileri veya uluslararası kuruluşların delegeleri olarak rol alarak gerçek dünya diplomatik süreçlerini takip ederler. Bu program, katılımcılara eleştirel düşünme ve analitik becerilerini geliştirme fırsatı sunar.

Manisa Hasan Türek Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Bozoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“MUN etkinlikleri öğrencilere sadece teorik bilgi değil, aynı zamanda ileriki hayatlarında uygulayabilecekleri pratik beceriler de kazandırmayı amaçlar. Bu sayede katılımcılar, gelecekteki liderlik rollerinde daha etkili olabilme adına gerekli olan topluluğa hitap etme, takılmadan konuşma ve güçlü insan ilişkileri gibi çeşitli becerilere sahip olurlar. Konferansın öğrencilere hayırlı olmasını dilerim.”