Manisa Şehzadeler’de kurutma kanalı temizliği

MASKİ Genel Müdürlüğü, Şehzadeler ilçesine bağlı Kazım Karabekir ve Akpınar mahallelerinde kurutma kanalı temizlik çalışmalarına devam ediyor. Küresel ısınma ve değişen iklim koşulları nedeniyle ani …

MASKİ Genel Müdürlüğü, Şehzadeler ilçesine bağlı Kazım Karabekir ve Akpınar mahallelerinde kurutma kanalı temizlik çalışmalarına devam ediyor.

Küresel ısınma ve değişen iklim koşulları nedeniyle ani yağışların neden olduğu sel felaketleri son yıllarda dünya genelinde önemli bir sorun haline gelirken, Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, 17 ilçedeki derelerde olası taşkınların önüne geçmek için dere yataklarında temizlik çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, Şehzadeler ilçesine bağlı Kazım Karabekir, Akpınar ve Ahmet Bedevi Mahalleleri sınırları içerisinde bulunan kurutma kanalında temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışma ile kurutma kanalında zararlı maddelerin birikmesi sonucu oluşan kötü görüntü ve kötü kokunun önüne geçilecek. Zararlı maddelerin uzaklaştırılması ile suyun akışı daha sağlıklı hale gelecek ve taşkınların önüne geçilecek.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mümin Deniz, “Yaklaşan yaz mevsimi nedeniyle il merkezimizde Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinde bulunan açık ve kapalı derelerde temizlik çalışmalarımıza hız verdik. Kötü koku, sinek ve larva oluşumunun önüne geçmek ve vatandaşlarımıza daha temiz bir çevre sunmak için yaptığımız çalışmalar büyük önem taşıyor. Kazım Karabekir, Akpınar ve Ahmet Bedevi mahallelerinden geçen kurutma kanalında da temizlik çalışmalarımız devam ediyor. Temizlik çalışmaları Gediz Nehri’ne kadar devam edecek. Aynı şekilde Gediz’e ulaşan Tabak deresinde de temizlik çalışmalarını tamamladık. Akmescit tarafındaki derelerimizi temizledik. Uncubozköy’de Çakal deresinde menfez imalatları tamamlandı. Tersip bendi inşaatı devam ediyor. Eş zamanlı olarak Kuşlubahçe, Spil ve Atatürk mahallelerinde DSİ kanalının temizliğini yapıyoruz. İl genelinde derelerimizi izliyor ve taşkın yaşanmaması için gerekli tüm tedbirleri alıyoruz. Çalışmalarımız sırasında dere yataklarına atılmaması gereken çöpler görüyoruz. Vatandaşlarımızdan da buraları temiz tutmalarını istiyoruz” dedi.