Manisa’da ‘Bir Kitap da Benden’ Kampanyası Başladı

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi, deprem bölgesinde çadır ve konteyner kentlerde yaşayan çocuk, genç ve yetişkin depremzedeler için “Bir Kitap da Benden Kampanyası” …

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi, deprem bölgesinde çadır ve konteyner kentlerde yaşayan çocuk, genç ve yetişkin depremzedeler için “Bir Kitap da Benden Kampanyası” başlattı.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Dr. Muzaffer Yurttaş “Bir Kitap da Benden Kampanyası” ile ilgili bir açıklama yaptı.

Yurttaş, 6 Şubat’ta meydana gelen ve ‘yüzyılın felaketi’ olarak nitelendirilen depremlerde 11 ilde hayatların altüst olduğunu ve on binlerce insanın hayatını kaybettiğini belirterek, “Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği olarak çadır ve konteyner kentlerde yaşayan çocuk, genç ve yetişkin depremzedelerin kütüphanelere ve kitaplara daha kolay ulaşmalarını sağlamak amacıyla Bir Kitap da Benim Kampanyası başlattık. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, genel merkezi ve 22 şubesi ile birlikte bu proje kapsamında iki gezici kütüphane ile depremzede çocuk ve gençlere ulaşmayı hedefliyor” dedi.

İlk etapta gezici kütüphane olarak başlatılan bu kütüphane hareketinin şehirlerde kalıcı binalarda yaşam başladığında kalıcı kütüphanelere dönüşeceğini belirten Yurttaş, “Kurulacak kalıcı kütüphanelere Kahramanmaraş’ı Yedi Güzel Adam’ıyla anmak adına Yedi Güzel Adam olarak bilinen edebiyatçılarımızın isimleri verilecek. Gezici kütüphaneler ise depremden etkilenen 11 ilin ilçe ve mahallelerini ziyaret ederek bölgedeki çocukların kitaba erişimini sağlayacak. Gezici kütüphanelerde görev alacak kütüphaneci, pedagog, şoför ve rehber personel, sürecin hassasiyetine en üst düzeyde saygı göstererek projenin uygulanmasını sağlayacak. Çocuklar gezici kütüphanede kitapları inceleyebilecek, gezici aracın önüne kurulacak portatif alanlarda kitap okuyabilecek ve bu alanlarda satranç, mangala gibi oyunlar oynayabilecek. Bu alanda vakit geçiren çocuklara küçük ikramlar ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin yaşlarına uygun dergileri verilecek. Çocukların gezici kütüphanelerden almak istedikleri kitaplar ise kendilerine hediye edilecek.” dedi.