Mardin’de Tarımsal Sulamada Enerji Verimliliği Çalıştayı

Mardin Artuklu Üniversitesi tarımda verimliliğin artırılmasına ve sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak önemli bir programa ev sahipliği yapıyor. Mardin’de Tarımsal Sulamada Enerji Verimliliği Çalıştayı düzenleniyor. GAP İdaresi, …

Mardin Artuklu Üniversitesi tarımda verimliliğin artırılmasına ve sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak önemli bir programa ev sahipliği yapıyor. Mardin’de Tarımsal Sulamada Enerji Verimliliği Çalıştayı düzenleniyor.

GAP İdaresi, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Mardin Artuklu Üniversitesi, Tarımsal Sulamada Enerji Verimliliği Kongresi ve Çalıştayı düzenliyor. Kongre ve Çalıştay Mardin Artuklu Üniversitesi AKM Salonlarında gerçekleştirilecek.

Kongre ve Çalıştay açılış oturumu ile başladı. Açılış programına Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof Dr. İbrahim Özcoşar, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. Hasan Maral, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü İbrahim Halil Çetiner, kamu temsilcileri, yerel yönetim temsilcileri, tarım sektörü temsilcileri, akademisyenler, özel sektör ve sanayi temsilcileri katıldı.

Kongre Başkanı Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ümtan Atay’ın bilgilendirme sunumuyla başlayan açılış programında Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof Dr. İbrahim Özcoşar, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. Hasan Maral, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü İbrahim Halil Çetiner birer konuşma yaptı.

2017 yılından bu yana GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı finansmanında, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü öncülüğünde ve Mardin Artuklu Üniversitesi desteğiyle Sulama Pompalarında Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi’nin yürütüldüğünü belirten Kongre Başkanı Ümran Atay, bu proje kapsamında bölgede pompajla sulama yapılan alanlarda su ve enerjinin etkin kullanımı için sahada durum tespitleri ve çözüm önerilerinin araştırıldığını kaydetti.

GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü İbrahim Halil Çetiner, etkinlikle tarımsal sulamada enerji verimliliği konusunda güncel bilgilerin paylaşılması, deneyimlerin aktarılması ve iyi uygulamaların sunulmasının amaçlandığını belirterek, katılımcıların sektördeki son gelişmeleri öğrenme ve sektördeki paydaşlarla bilgi ve deneyim paylaşımı fırsatı bulacaklarını söyledi.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. Hasan Maral, enerji dostu bir gelecek inşa etmek istediklerini belirterek başladığı konuşmasında, Tarımsal Sulamada Enerji Verimliliği Kongresi ve Çalıştayı’nın tarım sektöründe enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratacağına ve sektör paydaşları arasında işbirliğini teşvik edeceğine inandığını ifade etti. Maral, etkinliğin tarımsal sulama süreçlerinde enerji verimliliğini artırmaya yönelik stratejik adımları teşvik edeceğini ve tarım sektörünün sürdürülebilirliğine katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin 2007 yılında Mardin’in tarihi ve sosyal dokusuna uygun bir Sosyal Bilimler Üniversitesi kimliği ile kurulduğunu hatırlatan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, 2019 yılından itibaren Mardin Artuklu Üniversitesi’nin sosyal bilimler odağına yeni odaklar ekleyerek Mardin ve hinterlandına farklı alanlarda katkı sağlayacak yeni bir vizyon ve misyonla yoluna devam ettiğini söyledi.