Mersin’de sahiller yaz sezonuna hazır

7’den 70’e çok sayıda gönüllünün katılımıyla; Adanalıoğlu Plajı, Anamur Rauf Denktaş Parkı Plajı, Aydıncık Büyükalan Plajı, Silifke Susanoğlu Plajı, Tömük Plajı, Arpaçbahşiş Plajı, ODTÜ Deniz …

7’den 70’e çok sayıda gönüllünün katılımıyla; Adanalıoğlu Plajı, Anamur Rauf Denktaş Parkı Plajı, Aydıncık Büyükalan Plajı, Silifke Susanoğlu Plajı, Tömük Plajı, Arpaçbahşiş Plajı, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Plajı ve Tarsus Plajı olmak üzere 8 farklı noktada Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın katkılarıyla eş zamanlı ‘Plaj Temizliği Etkinliği’ gerçekleştirildi.

Sahil Temizliği etkinliğinin gerçekleştiği yerlerden biri olan Adanalıoğlu Sahili’nde ‘Günaydın Mersin’ diyerek uzmanlar eşliğinde sabah sporu ile güne başlayan gönüllüler, daha sonra ellerine çöp poşetleri ve çöp toplama aparatlarını alarak doğada yok olması uzun ya da imkansız olan birçok atık maddeyi sahilden temizledi.

Güngör: “Vatandaşlarımızın çevre duyarlılığı konusunda bize yardımcı olmalarını istiyoruz”

Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmanın en iyi yolunun kirletmemekten geçtiğini belirten Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Temizlik Hizmetleri Şube Müdürü Danyal Güngör şunları söyledi “Spor Daire Başkanlığımız aracılığıyla hem spor yapan hem de çevreye duyarlı gönüllülerimizle farkındalık yaratmak için bugün Adanalıoğlu Sahili’nde geniş çaplı bir sahil temizliği etkinliği düzenledik. Sahil boyunca geri dönüşümü mümkün olmayan çok sayıda atık topladık. Toplanan atıkları bertaraf edilmek üzere düzenli depolama sahalarımıza göndereceğiz. Mersinli vatandaşlarımızdan da çevre duyarlılığı konusunda bize yardımcı olmalarını istiyoruz” dedi.

Uzunbağ “Tüm ilçelerimizde eş zamanlı çalışıyoruz”

Çevre Haftası kapsamında sahilde ve şehrin iç kesimlerinde temizlik çalışmalarının devam ettiğini ve bu çalışmaların Yenice’den Anamur’a kadar tüm ilçelerde çevre gönüllüleri ile eş zamanlı olarak yürütüldüğünü kaydeden Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinatörü Vedat Uzunbağ, “Çevre bizim için çok önemli. Hem belediye çalışanları hem de halk olarak bu konuya çok önem veriyoruz. Belediye başkanımız da bu konuda çok hassas. Onun görüşleri doğrultusunda hem personelimiz hem de halkımızla birlikte kentimizi temiz tutmaya çalışıyoruz” dedi. Başkan Seçer, “Mersin’in plajlarının Avrupa’nın en ünlü plajları olan Miami, İspanya, İtalya ve Yunanistan’dan ne farkı var? Kıyı güzelliği açısından en az oralar kadar güzel ve zenginiz” sorusuna Uzunbağ, “Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistler Mersin’e geldiklerinde pırıl pırıl bir deniz ve sahil bulacaklar. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“Çevre sorunu hepimizin sorunu”

Etkinliğe katılan ve temiz bir çevre için sorumluluğun belediyelerden ziyade bireylere düştüğünü belirten gönüllülerden Selim Özel şunları söyledi “Sahillerimizde pet şişelerden gıda atıklarına, poşetlerden kıyafetlere kadar çok fazla atık var. Çevre sorunu hepimizin, ülkemizin sorunu. Daha önceki belediyeleri de biliyorum, bu nedenle Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyetleri emsalsiz. Büyükşehir’e yaptıkları her şey için teşekkür ediyorum.”

Sahil temizleme etkinliğinin insanların çevreye duyarlı olması için bir mesaj olduğuna inanan gönüllülerden Ayşe Özay, “Bugün burada sahil temizliğine vurgu yaptık. Umarım bu kalıcı olur” diye konuştu.

“Doğaya ve çevremize karşı duyarlı olalım”

Doğa ve çevre korunmadığı takdirde bu kirliliğin gelecek nesillere miras kalacağını söyleyen lise öğrencisi Hafza Aytaş, “Bu sahiller ve denizler bizim. Turizme katkı sağlayan bir bölgedeyiz. Kirletmeye devam edersek hem kendimize hem de doğaya zarar veririz. Attığımız her atık denize ulaşıyor ve onu kirletiyor. Denizde başta denizanaları olmak üzere birçok canlı var. Attığımız poşetleri denizanası zannedip yiyorlar. Buradan arkadaşlarıma, çocuklara ve gençlere sesleniyorum; doğaya ve çevremize karşı duyarlı olalım.”

Etkinliğe katılan vatandaşlardan Necmiye Bakitane de Büyükşehir Belediyesi’nin sahilde yaptığı temizlik çalışmasından çok memnun olduğunu belirterek, “İnsanlarımızı bu tür konularda biraz eğitmemiz gerekiyor” dedi.