Muğla kazı alanları ile çevreyi koruyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi çevreye verilen zararı önlemek amacıyla bugüne kadar 650 bin araca hizmet verdi, 9 milyon 900 bin ton hafriyat atığını bertaraf etti. Yüzölçümü …

Muğla Büyükşehir Belediyesi çevreye verilen zararı önlemek amacıyla bugüne kadar 650 bin araca hizmet verdi, 9 milyon 900 bin ton hafriyat atığını bertaraf etti.

Yüzölçümü 13 bin 247 kilometrekare, 1480 km sahil şeridi ve yüzde 68 orman örtüsü ile özel bir coğrafyaya sahip olan Muğla’da çevre yatırımlarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, il genelinde 9 adet hafriyat sahası oluşturarak vatandaşlara hizmet veriyor.

2014 yılında büyükşehir olan Muğla’da 1 olan ören yeri sayısını 9’a çıkaran Büyükşehir Belediyesi, uzun uğraşlar sonucunda Datça’ya da ören yeri kazandırdı. Muğla’da Bodrum’da 2, Milas’ta 1, Menteşe’de 2, Ula’da 1, Marmaris’te 1, Datça’da 1 ve Fethiye’de 1 olmak üzere 9 kazı alanı bulunuyor. Bu sahalarda 2015-2023 yılları arasında 650 bin araca hizmet veren Büyükşehir Belediyesi, 9 milyon 900 bin ton hafriyat atığını bertaraf etti. Düzenli hafriyat alanları ile inşaat atıklarının çevreye zarar vermemesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, 2435 hafriyat aracına da taşıma ruhsatı verdi.

400 BİN TON HAFRİYAT GERİ KAZANDIRILDI

Kıyılardan teknelerle atık toplama, düzenli katı atık tesisleri, Muğla’da ilk tıbbi atık tesisi, çöpten elektrik üretimi gibi birçok yenilikçi ve çevreci hizmeti hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, kurduğu geri dönüşüm tesisi ile hafriyat atıklarının agrega malzemesi haline gelmesini sağlıyor. Bugüne kadar hafriyat sahalarına dökülen 400 bin ton hafriyat atığının geri dönüşümünden agrega elde edildi. Elde edilen agrega Büyükşehir Belediyesi, MUSKİ ve diğer kurumlara verilerek çeşitli yerlerde kullanıldı.