Muğla’da ipekböceği üretimi artıyor

Muğla’da tarımsal üretimi desteklemek, alternatif ve katma değeri yüksek ürünlerle üreticilerin gelirini artırmak için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, il genelinde ipekböceği üreticilerine dut fidanı ve …

Muğla’da tarımsal üretimi desteklemek, alternatif ve katma değeri yüksek ürünlerle üreticilerin gelirini artırmak için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, il genelinde ipekböceği üreticilerine dut fidanı ve besleme evi gibi hizmetlerle destek oluyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ipekböcekçiliği üretim projesi ile geleneksel üretimi destekleyerek kadınların üretime katılmasını sağlıyor.

Özellikle kadınları destekleyen proje hakkında konuşan üreticiler, Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı desteğin önemine vurgu yaparak üretime katılmanın önemini dile getirdiler.

Menteşe ilçesi Yeşilyurt Mahallesi Maşat mevkiinde ipekböceği üretimi için Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen üreticilerden Melahat Yalınkılıç, ev hanımı olduğunu, ipekböceği üretimini ve dokumayı ailesinden bildiğini ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle ailesine ekonomik olarak destek olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Üretmeyi çok sevdiğini ifade eden Yalınkılıç, “İpekböcekçiliğine bu yıl başladım. Daha önce annem ve anneannem ipekböcekçiliği yapıyordu. Keyifli ve güzel bir iş. Dutları topluyoruz ve onlara veriyoruz. Altlarını 3-4 günde bir temizliyoruz ve alanlarını genişletiyoruz. Büyükşehir belediyemiz bu süreçte besleme evi ve dut fidanlarıyla her zaman yanımızda oldu. Belediyemize teşekkür ediyorum. İpekböcekçiliği eskiden buranın önemli geçim kaynaklarından biriydi. Gençlerimizi de burada ağırlıyoruz” dedi.

Maşat bölgesinde ipekböcekçiliğiyle ilgilenen bir diğer üretici Birgül Öziç ise ipekböcekçiliğinin zevkli ve değerli bir uğraş olduğunu, gençlerin bu alternatif üretime katılmaları için desteklenmeleri gerektiğini söyledi.

Muğla’da tarımsal üretime büyük önem verdiklerini belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, katma değeri yüksek geleneksel ve alternatif tarım ürünleri ile özellikle kadınların üretime katılmalarını sağlamak için çalıştıklarını ifade etti. Unutulmaya yüz tutmuş ipekböcekçiliğini yeniden canlandırdıklarını kaydeden Başkan Gürün, “Muğla’mızın belirli bölgelerinde ipekböceği besleme çadırları ve dut fidanı bahçeleri oluşturarak kadınlarımızla birlikte Muğla’mızda bu böceklere hayat veriyor ve birlikte kaliteli ürünler üretiyoruz. Halkımıza alternatif gelir kaynakları yaratmak ve kadın üreticilerimizi desteklemeye devam etmek için birçok farklı projeyi hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.