Muğla’da Kuraklık Alarmı: Mumcular Barajı Kapatıldı

Muğla’da Su Seviyeleri Alarm Veriyor. Son dönemlerde Türkiye’nin birçok bölgesinde yaşanan kuraklık sorunu, Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Mumcular Barajı’nda da etkisini gösterdi. Barajdaki su seviyesi, geçmiş …

Muğla’da Su Seviyeleri Alarm Veriyor. Son dönemlerde Türkiye’nin birçok bölgesinde yaşanan kuraklık sorunu, Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Mumcular Barajı’nda da etkisini gösterdi. Barajdaki su seviyesi, geçmiş yıllara oranla dramatik bir düşüş yaşadı ve yüzde 8 seviyelerine geriledi. Bu nedenle barajın su iletimi durduruldu.

Su Rezervlerinde Büyük Düşüş

Mumcular Barajı, 18 milyon metreküp dolum kapasitesiyle biliniyor. Ancak 1 Ocak 2023 tarihine kadar barajda sadece 6,37 milyon metreküp su birikebildi. Yaz aylarının su sıkıntısıyla geçmemesi adına Nisan ayına kadar barajdan su alınmadı. Ancak 26 Nisan’dan itibaren Bodrum halkına yeniden su verilmeye başlandı.

Tarım ve İçme Suyunda Azalma

DSİ’nin verilerine göre, barajın suyunun yüzde 66’sı tarımsal sulama için, yüzde 36’sı ise içme suyu olarak kullanıldı. Bu sene Bodrum’a barajdan sadece 3,38 milyon metreküp içme suyu sağlanabilirken, bu rakam geçen sene 6,9 milyon metreküp olarak kaydedilmişti.

MUSKİ Genel Müdürü’nden Açıklama

MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, yeraltı su kaynaklarının azalması ve artan su kullanımıyla birlikte Bodrum’da ciddi su sorunları yaşanabileceği uyarısında bulundu. Ülgen, “Barajdaki su neredeyse bitti. MUSKİ olarak ek su kaynakları arayışındayız. Ancak tek başımıza bu sorunu çözemeyiz. Tüm kurumların bu konuda harekete geçmesi ve Bodrum için geniş kapsamlı bir içme suyu planlaması yapılması gerekiyor.” dedi.