Muğla’da öğrenciler çöpün serüvenini yerinde gördü

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Menteşe Katı Atık Tesisinin kapılarını öğrencilere açtı. Öğrencilere çöplerin geri dönüşümü ve elektrik üretimi hakkında …

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Menteşe Katı Atık Tesisinin kapılarını öğrencilere açtı. Öğrencilere çöplerin geri dönüşümü ve elektrik üretimi hakkında bilgi verildi.

Muğla’da çevreye yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Büyükşehir Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Menteşe ilçesinde faaliyet gösteren ve 4 ilçeye hizmet veren Katı Atık Düzenli Depolama tesisinin kapılarını öğrencilere açtı.

Mürdü 100. Yıl İlköğretim Okulu’ndan 80 öğrenci tarafından ziyaret edilen Menteşe Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nde öğrencilerle birlikte “Çöpün Serüveni” konulu teknik gezi düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında öğrencilere kentlerinde çöplerin nasıl geri dönüştürüldüğünü ve çöplerden nasıl elektrik üretildiğini anlatmak amacıyla “Çöpün Serüveni” konulu teknik gezi düzenledi. Geziye katılan 80 öğrenciye evsel atıkların nihai olarak bertaraf edildiği Menteşe Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi, Kompost Tesisi, 2,4 MW kurulu gücüyle elektrik üreten Biyokütle Enerji Tesisi, kaynağında ayrıştırılamayan ve çöpe karışan geri dönüştürülebilir atıkların ayrıştırıldığı Mekanik Ön Ayrıştırma Tesisi ve Tıbbi Atık Sterilizasyon ve Bertaraf Tesisi’ndeki lotlar anlatıldı.

Antalya ile birlikte Türkiye’de en fazla Katı Atık Tesisine sahip olan kent, 5 tesisten elektrik üretmeye ve tesislerini modernize ederek belediye bütçesine önemli tasarruf sağlamaya devam ediyor.