Muratpaşa’da hayalet ağ avcıları iş başında

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin Akdeniz’de hayalet ağlarla mücadele ve fokların yaşam alanı falezlerde deniz kirliliğinin önüne geçmek amacıyla kurduğu dalış ekibi ilk görevine çıktı. Muratpaşa Belediyesi, …

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin Akdeniz’de hayalet ağlarla mücadele ve fokların yaşam alanı falezlerde deniz kirliliğinin önüne geçmek amacıyla kurduğu dalış ekibi ilk görevine çıktı.

Muratpaşa Belediyesi, Antalya Körfezi’nde biyoçeşitliliğin korunması, Akdeniz foklarının yaşam alanı falezlerde su altı kirliliğinin önlenmesi ve hayalet ağlarla mücadele için ‘Falezler Bizim Evimiz’ projesini hazırladı.

Sivil Toplum için Destek Vakfı ve Turkuaz Sahil Çevre Fonu (TCEF) tarafından desteklenen proje ile belediye çalışanlarından 10 kişilik gönüllü dalgıç ekibi oluşturuldu. Antalya Sualtı Derneği (ANTSAD) ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında gönüllüler eğitimin ardından tek yıldız dalgıç sertifikası aldı.

Ekip ilk görevine Başkan Uysal’ın da katılımıyla tarihi Kaleiçi Yat Limanı’ndan çıktı. Deniz Polisi ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dalgıçlarının da eşlik ettiği dalış öncesinde bir tören düzenlendi. Törende konuşan Başkan Uysal, “Her şeyi kendi hakkı, dünyanın sahibi olarak gören insanlardan, dünyaya saygı duyan, uyum içinde yaşayan, dengeli bir şekilde paylaşan, eko insana doğru yolculuğumuz devam ediyor” dedi. Bunun hayatın her alanında devam edeceğini belirten Başkan Uysal, “Bu konuda emek veren herkese şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Uysal, Muratpaşa Belediyesi Sualtı Temizlik Ekibi’yle birlikte tüplere binerek ekipmanları kontrol etti ve temizlik için tarihi Kaleiçi Yat Limanı’na dalış yaptı. Dalış sırasında deniz dibinden misina, birbirine bağlı iğneler, ucunda kurşun ağırlık bulunan ağlar ve balık avında kullanılan sepetler çıkarıldı. Ekip ayrıca denizden bir bisiklet de çıkardı.