Numan Kurtulmuş yeni Meclis Başkanı

AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, üçüncü turda 321 oyla Meclis Başkanı seçildi. Kurtulmuş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 30. Başkanı oldu. AK Parti İstanbul Milletvekili …

AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, üçüncü turda 321 oyla Meclis Başkanı seçildi. Kurtulmuş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 30. Başkanı oldu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, bugün mecliste yapılan üçüncü turda 321 oyla meclis başkanı seçildi.

İlk turda 317, ikinci turda 321 oy alan ancak 400 oya ulaşamayan Numan Kurtulmuş, üçüncü tur için gerekli olan 301 oy yerine 321 oy alarak Meclis Başkanı seçildi.

Geçici Meclis Başkanı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin üçüncü tur sonuçlarını açıklamasının ardından Numan Kurtulmuş, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilmesinden dolayı bir teşekkür konuşması yaptı.

Türk Asrı’nın güçlü bir şekilde gerçekleşmesi için hep birlikte mücadele edeceklerini belirten Kurtulmuş, Meclis Başkanlığı görevini tüm siyasi partilerle diyalog içinde sürdüreceğinin bir kez daha altını çizdi.

Anayasa’nın kendisine verdiği tarafsızlık ilkesi içerisinde bütün siyasi partilerle diyaloğunu sürdüreceğini belirten Kurtulmuş, önlerinde çetin meseleler olduğunu söyledi ve ekledi: “Asla ve asla tartışmayı en üst perdeden yaparak fikirlerimizi buradan söyleyeceğimize inancım tamdır. Bu parlamento Cumhuriyet’in ikinci yüzyıl parlamentosudur. Türkiye hala darbe döneminin izlerini taşıyan bu anayasadan kurtulmalıdır. Milletimizin bizden beklentilerinden biri de yeni bir anayasadır.” dedi.

#CanlıYayın

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık seçimi teşekkür konuşmamız.

https://t.co/LO0PfGjeRH

— Numan Kurtulmuş (@NumanKurtulmus) June 7, 2023