Ödül Onuru Kayseri Büyükşehir’in

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile birlikte II. Kayseri Mimarlık Festivali’nin açılış etkinliğine katıldılar. Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihi …

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile birlikte II. Kayseri Mimarlık Festivali’nin açılış etkinliğine katıldılar. Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihi Kentler Birliği’nin en prestijli ödülü olan Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’ne layık görüldüğünü hatırlatarak, “Büyük ödülün bu sene Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne verilmiş olması, Kayseri ve Kayserililer için bir onur vesikasıdır” dedi.

II. Kayseri Mimarlık Festivali’nin açılışı, TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi tarafından, Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Mimar Sinan Parkı içerisindeki Gevher Nesibe Dârüşşifâsı’nda, 5-7 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi.

Başkan Büyükkılıç, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, “Kayseri, kadim medeniyetlerin beşiği, bu sebeple festival tadında yapılan bu çalışmadan ötürü Mimarlar Odası’na teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“MİMAR SİNAN, ONURLU BİR GURUR KAYNAĞIMIZDIR”

Büyükkılıç, Kayseri’nin Mimar Sinan’ın memleketi olduğunu belirterek, “Mimar Sinan, bizim gurur ve onur kaynağımızdır. Ağırnaslı hemşehrimiz olan Mimar Sinan, yüzlerce eseri uzun ömrüne sığdırmış bir dehadır. Planlı ve düzenli bir şehirde yaşamaktasınız. Belediyecilik anlamında övgü alan bir şehirde yaşamaktasınız. Bünyesinde 4 üniversite ve Sağlık Bilimleri alanında 5. üniversiteyi barındıran bir şehirde yaşamaktasınız” şeklinde konuştu.

Başkan Büyükkılıç, gençlere verdikleri destek konusundaki kararlılıklarını vurgulayarak, “Gençlerimizi cesaretlendiriyor, üzerimize düşeni yapma hedefini koyuyor, gençlerimizi destekliyoruz. Ayrıca, 6 Şubat depremleri sonrası yeni bir dönem başlatma anlayışı içerisinde yerel yöneticiler olarak üzerimize düşeni yerine getirme çabası içindeyiz” dedi.

“MİMAR SİNAN KENT MÜZESİ’NİN İNŞAATI HIZLA İLERLİYOR”

Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi içerisinde Mimar Sinan Kent Müzesi’nin yapımının hızla ilerlediğini belirten Büyükkılıç, “Mimarlar Odası ile beraber düzenlediğimiz yarışmadan çıkan tasarımı hayata geçiriyoruz. Bunun çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

Büyükkılıç, Tarihi Kentler Birliği’nin düzenlediği ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda Büyükşehir Belediyesi’nin sahip çıktığı tarihî iki proje ve sekiz uygulama ile Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’ne layık görüldüklerini belirterek, “Metin Sözen Hocamıza sağlık ve uzun ömürler dilerim. Onun adını taşıyan bu ödülü bu sene Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin kazanması, Kayseri ve Kayseri halkı için bir onur belgesidir. Bu ödülü bize layık gören ve çalışmalarımızı takip eden seçici komiteye teşekkürler. Bu ödül, şehrimize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, programda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Mimar Sinan’ın memleketinde, Mimar Sinan Parkı’nda bu tarihi yapıda olmak, açılışın ayrıca benim için bir mutluluk kaynağıdır. Şehrimizde mimarlıkla ilgili çalışmalara ciddi bir önem verildiğini görüyorum. Bu programda tüm ilçe belediye başkanlarımız ve Büyükşehir Belediye Başkanımız, Büyükşehir Bürokratlarımız hazır bir şekilde sizlerle aynı heyecanı paylaşıyorlar. Yöneticiler olarak bu konuda önemli bir farkındalık oluştuğunu söylemek isterim” şeklinde konuştu.

TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Murtaza Er, ikinci kez festival düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını paylaştı.